Sławomir Mrożek czytający „Rok 1984″ Orwella. Bolesław Lutosławski zrobił to zdjęcie w sierpniu 1973 roku. „Sławomir Mrożek zabrał mnie do małej chatki wśród pól pod Orleanem. W drodze złapała nas niesamowita ulewa, wycieraczki nie działały, Mrożek opowiadał o planach twórczego powrotu do Polski (był wówczas emigrantem na „czarnej liście”)” pisze fotograf w wydanej kilka lat temu książce „Alchemia portretu”. W Radiu Lublin w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” raz w miesiącu zaproponujemy spotkanie z fotografem, Bolesławem Lutosławskim. Przyjrzymy się nie tylko jego zdjęciom, ale także m.in. obrazom, które były inspiracją dla artysty. W pierwszym odcinku opowiadamy m.in. o tym, jak powstał portret Tadeusza Kantora, który zachwycił Wandę Warską (i jaką rolę odegrały tu korale na obrazie, który namalował Rembrandt), dlaczego portret Witolda Lutosławskiego towarzyszy Bolesławowi Lutosławskiemu przez całe życie, jak wygląda na zdjęciu Glenda Jackson, sfotografowana w garderobie tuż przed podjęciem ważnej zawodowej decyzji. Bolesław Lutosławski – alchemia portretu.
W „Alfabecie lubelskim”, premiera odcinka P jak Pol. Wincenty Pol (1807-1872), poeta, prozaik, geograf, jeden z czołowych reprezentantów tzw. romantyzmu krajowego, był w XIX wieku stawianym obok Adama Mickiewicza. To jemu przypisuje się wprowadzenie kategorii „kresy” do polskiego języka i kultury. O Wincentym Polu opowie Jarosław Cymerman.
Premiera słuchowiska „Dialog o Narodzeniu Pańskim” zrealizowanego w Radiu Lublin w cyklu „Teatr Radiowy w Teatrze” w ramach Kolekcji Sztuki Staropolskiej odbędzie się w Teatrze Osterwy o godz. 14.00. Na antenie Radia Lublin zaprezentujemy je w sobotę 25 grudnia o godzinie 20.15. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” o tekście (scenariusz Patryk Kencki) opowie reżyser słuchowiska, Jarosław Gajewski, a Maria Pomianowska o instrumentach, które zrekonstruowała i na których zagrała w studiu Radia Lublin.
W prezencie książki od wydawnictwa MG i Nasza Księgarnia.
Na zdjęciu Sławomir Mrożek, fot. Bolesław Lutosławski