23.12.2021 Aktualności Radia Lublin

pipe g29f3b3af4 1920 2021 12 23 202430

W Lublinie będą mogły powstać strefy czystego transportu – poinformował Urząd Miasta. Na wyznaczony obszar mogłyby wjeżdżać tylko auta posiadające określoną normę emisji spalin.

CZYTAJ: W Lublinie mogą powstać strefy czystego transportu. Jakie samochody do nich nie wjadą?

Kapsułę czasu sprzed 50 lat odnaleziono podczas renowacji krzyża stanowiącego element zabytkowej kapliczki przy ulicy Szkolnej w Kazimierzu Dolnym.

CZYTAJ: Kazimierz Dolny: niecodzienne odkrycie podczas prac renowacyjnych

Eksperci z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opracowali telemedyczny model położnictwa, opieki nad kobietą ciężarną i monitoringu jej stanu. Specjaliści podkreślają, że te rozwiązania przyspieszą i usprawnią proces diagnozowania, a także profilaktyki i samego leczenia.

CZYTAJ: Telemedycyna w opiece okołoporodowej. Lubelska uczelnia opracowała specjalny model

Fabryka Autobusów Wodorowych powstanie w Świdniku. Grupa Polsat Plus, wspólnie z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, chce stać się wiodącym producentem zielonego wodoru. Zespół Elektrowni stworzył także projekt autobusu wodorowego.

CZYTAJ: W Świdniku powstanie Fabryka Autobusów Wodorowych

Na lubelskich targowiskach spore zainteresowanie choinkami. Jaką wybrać i jaka jest ta idealna, a także jak dbać o drzewko?

CZYTAJ: Czym kierować się podczas zakupu choinki? 

Kolędy to jeden z najbardziej charakterystycznych atrybutów świąt Bożego Narodzenia. W tekstach, które znamy od dziecka, kryje się znacznie więcej treści, niż mogłoby się wydawać. O teologicznym znaczeniu kolęd, a także o komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia, z prof. Michałem Wyrostkiewiczem z Instytutu Nauk Teologicznych KUL rozmawia Iwona Kosior.

CZYTAJ: O teologicznym znaczeniu kolęd i komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia. Rozmowa z prof. Michałem Wyrostkiewiczem

Święta Bożego Narodzenia u książąt Pawła i Matyldy Sapiehów w Siedliskach były czasem niezwykłym. Wigilia była dniem, kiedy na pańskim dworze i pod strzechą serwowano takie same potrawy.

CZYTAJ: Świąteczne tradycje u Sapiehów

Program prowadziła Marzena Lewandowska. 

Fot. pixabay.com

Exit mobile version