31.12.2021 Aktualności Radia Lublin

sg1 2021 12 31 190903

Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią to największe wyzwanie, z którym w tym roku musiały się mierzyć służby mundurowe. Od początku roku straż graniczna udaremniła blisko 40 tysięcy prób przekroczenia granicy przez migrantów głównie z Iraku, Syrii i Afganistanu.

CZYTAJ: Stan wyjątkowy na granicy. Koniec roku był czasem wyzwań dla służb mundurowych

Mijający rok, tak jak poprzedni, upłynął nam pod znakiem pandemii. W województwie lubelskim w 2021 roku wystąpiło ok. 145 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem, czyli dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Zmarło ok. 5 tysięcy osób – również dwukrotnie więcej niż w 2020 roku – to dane do 29.12. włącznie. 

CZYTAJ: Kolejny rok pod znakiem pandemii. Podsumowanie sytuacji w Lubelskiem

To był trudny rok dla dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i ich rodziców – lekcje w domu przed komputerem, kwarantanny i tęsknota za codziennością w szkolnej ławce. To też próba organizacji systemu edukacji na nowo i powrotu do tradycyjnego nauczania. Tak wyglądał 2021 rok w szkole. 

CZYTAJ: Koronawirus: jak wyglądał 2021 rok w szkołach regionu?

W Polsce coraz częściej dochodzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych. Trąby powietrzne, wichury, gwałtowne burze i upały nie ominęły w tym roku również województwa lubelskiego. Klimatolodzy ostrzegają, że do takich zjawisk będzie dochodzić coraz częściej i musimy być na to przygotowani. 

CZYTAJ: Ekstremalne zjawiska pogodowe coraz częstsze również na Lubelszczyźnie

Rok 2021 był rokiem wielu inwestycji drogowych. Dotyczyły one zarówno tras głównych – dalsza rozbudowa Via Carpatii, jak też wojewódzkich – choćby oddany wczoraj (30.12) do użytku wyremontowany fragment trasy 855 i dostępnej od dzisiaj dla kierowców obwodnicy północnej Kraśnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 833. 

CZYTAJ: Drogowy rozwój Lubelszczyzny w 2021 roku

Mijający rok to nie tylko sensacyjne odkrycia archeologiczne w regionie, jak na przykład źródła i kapliczka przy wieży w Stołpiu. Muzealnicy i konserwatorzy również mieli pełne ręce roboty. Do Lublina dotarły niezwykłe eksponaty z Wawelu, a w Krasnymstawie odtworzono unikatowe na skalę kraju freski na elewacji kościoła św. Franciszka Ksawerego.

CZYTAJ: Lubelskie: mijający rok obfitował w sensacje archeologiczne

Program prowadził Ryszard Majewski.

Fot. @Straż_Graniczna

Exit mobile version