40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości w regionie

t 55a martial law poland 1 2021 12 13 071050

Mieszkańcy regionu oddadzą hołd ofiarom stanu wojennego. 

Lublin i Świdnik

Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku na terenie Polski wprowadzono stan wojenny. W Lublinie rozpoczął się pierwszym internowaniem, które nastąpiło już około godziny 23.30. Na ulicach pojawili się uzbrojeni milicjanci oraz wojsko. Zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych. Internowano też około 10 tysięcy osób, wielu było represjonowanych lub trafiło na emigrację. Życie straciło około 100 osób. 

Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA: „Przyszli nocą w uśpiony dom”. Koncert w hołdzie ofiarom stanu wojennego

W Lublinie odbędą się oficjalne uroczystości upamiętniające te wydarzenia. O godzinie 15.30 zaplanowano wernisaż wystawy w Instytucie Pamięci Narodowej. Na godzinę 16.00 zaplanowano ułożenie biało-czerwonego krzyża z zapalonych zniczy na placu Litewskim. Następnie w kościele pobrygidkowskim zabrzmi Koncert Pieśni Niepokornej. Po nim – o godzinie 18.00 – zaplanowano mszę w intencji Ojczyzny oraz wszystkich ofiar stanu wojennego. Uroczystości zakończy przemarsz pod tablicę bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy ul. Królewskiej w Lublinie, gdzie zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz przemowy. 

W Świdniku od godziny 16.00 do 22.00 na murze bloku przy Racławickiej zabłyśnie Światło Wolności.  

– 40 lat po tych wydarzeniach w wielu miejscach, m.in. w Lublinie i Świdniku, zapalone zostanie Światło Wolności w hołdzie ofiarom stanu wojennego – mówi przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność, Marian Król. – Do zapalenia Światła Wolności zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej kochanej Lubelszczyzny. Zachęcamy, by w oknie albo przed domem zapalić światło pamięci w postaci świeczki, żeby dać wyraz takiej ludzkiej solidarności.

Biała Podlaska i Międzyrzec Podlaski

Mieszkańcy Białej Podlaskiej oddadzą hołd ofiarom stanu wojennego. Pod pomnikiem Solidarności przy ul. Warszawskiej o godzinie 12.00 złożone zostaną kwiaty.

Z kolei w Międzyrzecu Podlaskim o godzinie 17.00 w kościele pw. św. Józefa odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny. Złożone zostaną też wieńce pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Organizatorem wydarzeń jest NSZZ Solidarność.

Terespol

Pomnik Pamięci Ofiar Stanu Wojennego zostanie odsłonięty w Terespolu. Pomnik stanął na terenie powstającego ośrodka szkolno-treningowego Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa „Combat Alert”. Decyzją ministra obrony narodowej fundacja otrzymała transporter opancerzony SKOT, który był używany w czasie stanu wojennego. Transporter przeszedł gruntowny remont i został przekazany z tzw. zapasów nienaruszalnych Wojska Polskiego. Będzie go można obejrzeć podczas uroczystości odsłonięcia pomnika.

Uroczystości poprzedzi msza odprawiona w kościele pw. św. Trójcy o godzinie 11.00.

Biłgoraj

Mieszkańcy Biłgoraja oddadzą hołd ofiarom stanu wojennego. Okazją będą uroczystości patriotyczno-religijne, które w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbędą się w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Początek wydarzenia to zbiórka pocztów sztandarowych, która odbędzie się o godzinie 11.45. O godzinie 12.00 rozpocznie się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów RCEZ w Biłgoraju. Punktem kulminacyjnym będzie msza w intencji Ojczyzny.

Organizatorem uroczystości jest Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, parafia św. Marii Magdaleny oraz Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i środowiska związane z biłgorajską „Solidarnością”.

Puławy 

O ofiarach stanu wojennego pamiętają pracownicy Grupy Azoty Puławy. Uroczystości związane z 40-rocznicą wydarzeń z grudnia 1981 roku odbędą się dziś przed Bramą nr 1 puławskich zakładów.

Będzie to okazja do przypomnienia o strajku, który wybuchł w Zakładach Azotowych 14 grudnia 1981 roku. Protest trwał najdłużej na całej Lubelszczyźnie i został spacyfikowany przez wojsko i milicję w 6. dniu.

Wydarzenia sprzed 40. lat przypomina Pomnik Solidarności, który znajduje się przy wjeździe na teren puławskiego przedsiębiorstwa. Znajduje się tam krzyż, który podczas strajku przytwierdzony był do zakładowej bramy.

Początek dzisiejszych uroczystości o 9.00.

MaK/ ŁuG / opr. WM

Na zdj. czołgi T-55 na ulicach Zbąszynia w czasie stanu wojennego.

Fot. wikipedia.org / domena publiczna

 

Exit mobile version