To rzadki gatunek ptaka zagrożony wyginięciem. Mowa o błotniaku łąkowym, który upodobał sobie zwłaszcza tereny Południowego Podlasia. Krajowy program ochrony tego drapieżnego ptaka prowadzi Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”.
Na realizację programu Towarzystwo otrzymało dofinansowanie w wysokości 660 tys. złotych ze środków norweskich, 117 tys. złotych z budżetu państwa i 49 tys. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
– W województwie lubelskim praktyczne działania związane z ochroną lęgów błotniaka łąkowego prowadzone są w powiecie bialskim, łukowskim i radzyńskim. Polegają na zabezpieczaniu gniazd, które zakładane są w uprawach zbóż ozimych – mówi prezes Towarzystwa Przyrodniczego ,,Bocian”, Dominik Krupiński. – Bardzo skuteczną czynną ochroną tych piskląt jest ogrodzenie najbliższego otoczenia gniazda, ogrodzeniem z siatki i palików. Jeżeli ogrodzimy takie gniazdo, to w trakcie koszenia, żniw młode nie rozbiegają się, nie uciekają z gniazda. Nie chowają się w zboże, zostają w obrębie tego ogrodzenia i nie giną w czasie koszenia zboża.
Działania ochronne lęgów błotniaka rozpoczną się na przełomie kwietnia i marca, wtedy kiedy ptaki te przylatują do Polski.
Prowadzone są też działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie wiedzy o potrzebie ochrony tego gatunku.
MaT / opr. AKos
Fot. Donald Macauley, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons