Centrum prasowe dla mediów zainteresowanych sytuacją na granicy z Białorusią – w Popławcach k. Kuźnicy

straz 2021 12 01 162439

We wsi Popławce położonej między Sokółką i Kuźnicą (Podlaskie) zlokalizowane jest centrum prasowe dla mediów relacjonujących sytuację na polsko-białoruskiej granicy. Centrum ruszy w najbliższy piątek – podał w środę po południu Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

Jak podał PUW w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej, o infrastrukturę obiektu zbudowanego na potrzeby dziennikarzy w Popławcach (adres: Popławce 29) zadbała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. To lokalizacja poza terenem przygranicznym objętym ograniczeniami obowiązującymi od 1 grudnia.

W centrum, które ma działać w godzinach 7-21 (z możliwością zmiany w zależności od sytuacji na granicy) będą odbywały się m.in. konferencje prasowe czy – jak podano – specjalne warsztaty z ekspertami od tematyki wschodniej na temat sytuacji geopolitycznej.

Urząd opublikował też zasady udzielania akredytacji. Przyjęto w nich, że z uwagi na sytuację epidemiczną w centrum prasowym jednocześnie może pracować jeden zespół z danej redakcji; w skład jednego zespołu mogą wchodzić maksymalnie trzy osoby. – Z uwagi na konieczność zachowania reżimu epidemicznego, organizator zastrzega sobie prawo do ograniczeń w udzielaniu akredytacji – podał PUW.

CZYTAJ: Szef MSWiA wprowadził zakaz przebywania przy granicy z Białorusią na trzy miesiące

Maile z wnioskami o akredytację należy kierować na adres media.granica@kprm.gov.pl, zawierające: imię i nazwisko, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej oraz zdjęcie.

Wcześniej SG opublikowała zasady obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią. Termin i miejsce wizyty wyznaczy miejscowy komendant SG, a propozycje w tym zakresie zgłaszać będą dziennikarze. W wizycie może wziąć udział jeden dziennikarz (w przypadku TV również operator) lub fotoreporter redakcji.

Zgłoszenie na adres mailowy akredytacje.kg@strazgraniczna.pl powinno zawierać imię i nazwisko, PESEL (w przypadku braku – informacje o obywatelstwie i numer paszportu), numer telefonu, zaświadczenie z redakcji o współpracy, proponowany termin i miejsce (placówkę Straży Granicznej) wizyty, zgodę na procedurę weryfikacji, a także oświadczenia o świadomości zagrożeń związanych z udziałem w wizycie oraz o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby organizacji wizyty przez Straż Graniczną.

SG zaznaczyła, że warunkiem uczestniczenia w wizycie jest przejście szkolenia organizowanego bezpośrednio przed rozpoczęciem wizyty. – Warunki do organizowania wizyty zapewnia SG. Straż Graniczna ustala termin trwania wizyty oraz szczegóły trasy, jaką przemieszczają się uczestnicy wizyty w pasie granicznym – biorąc pod uwagę sytuację na granicy i bezpieczeństwo uczestników – czytamy na stronie SG.

Transport uczestnikom wizyty zapewniać będzie Straż Graniczna przy współpracy z Wojskiem Polskim i innymi służbami mundurowymi.

Od środy do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią.

Wcześniej na tym samym obszarze, od 2 września przez 90 dni, obowiązywał stan wyjątkowy. 

RL / PAP / opr. WM

Fot. Straż Graniczna Twitter

Exit mobile version