Powstało Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej. W nowoczesnym kompleksie znajdzie się miejsce dla nowo powstających firm, które uzyskają dostęp do powierzchni biurowej, produkcyjnej i magazynowej.
– Chełm od dawna mógłby być atrakcyjny dla przedsiębiorców, ale brakowało właśnie tego miejsca – mówi jeden z chełmskich przedsiębiorców Robert Górnik. – Chełm na pewno ma wiele zalet ze względu na swoje położenie. Natomiast jednym z braków jest niedostatek profesjonalnej infrastruktury: wysokiej jakości biur i przestrzeni magazynowych. Niejednokrotnie spotykamy się z innymi kolegami przedsiębiorcami. Jest niewiele miejsc, gdzie można zorganizować biuro dla nowo powstającej firmy, jakiegoś start-upu albo wynająć magazyn spełniający najwyższe standardy.
– Proponujemy w tym momencie ponad 8 tys. metrów kwadratowych do dyspozycji przedsiębiorców – mówi zastępca prezydenta Chełma ,Dorota Cieślik. – To magazyny i biurowce, czyli miejsca na utworzenie oddziałów bądź też biur docelowych tych przedsiębiorców. To jednocześnie metraż, który pozwoli gromadzić nie tylko zaplecze logistyczne dla poszczególnych branż. To metraż, który w nowoczesny sposób odpowiada na potrzeby rynku przedsiębiorców i nowego rynku pracy. Daje potencjalne perspektywy na rozwój nie tylko naszego miasta, ale przede wszystkim naszego społeczeństwa.
– To teren, który widzimy jako obszar pełen potencjału – zaznacza Monika Kisiel z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. – Jeszcze nie mamy tu bardzo dużych inwestorów, którzy zatrudniają do kilku tysięcy osób i zdecydowaliby się tu zlokalizować. Robimy wszystko, żeby jak najbardziej wypromować wśród naszych klientów tereny Chełma, ale również ogółem Polski Wschodniej. Wiemy, że to obszary o dużym potencjale i zasobach siły roboczej, które mogą być interesujące dla naszych klientów.
– Agencja Rozwoju Przemysłu ma plany w postaci budowy nowej hali. Powstanie ona na terenie naszej działki, którą kupiliśmy od samorządu – zapowiada Marian Cąpała z Agencji Rozwoju Przemysłu. – W pierwszej kolejności w przyszłym roku planujemy zaprojektować halę o wielkości 5 tys. metrów kwadratowych. Będzie to hala dwusegmentowa, w której będzie mogło uruchomić swoją działalność gospodarczą dwóch przedsiębiorców. W kolejnych etapach będą następne hale. W sumie planujemy 30 tys. metrów kwadratowych inwestycji w postaci hal produkcyjnych.
– Nasi uczniowie zamierzają otwierać własne biznesy w branży elektrycznej, mają zamiar organizować firmy spedycyjne – mówi Małgorzata Kołodziejczyk, doradca zawodowa w Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks Stanisława Staszica w Chełmie. – W szkole mamy przedmioty, które ich do tego przygotowują, na przykład podstawy przedsiębiorczości. Nasza młodzież zamierza również tworzyć swoje miejsca pracy i ma już plany biznesowe. Większość z nich chce tutaj zostać. Myślę, że tego typu przedsięwzięcie bardzo pomoże im w utworzeniu własnego biznesu. Nie tylko są nastawieni na pracę w lokalnych firmach, ale chcą również tworzyć własne miejsca pracy. Uważam, że to centrum bardzo im w tym pomoże.
– Na pewno przyciągnie inwestorów i pozwoli istniejącym przedsiębiorcom rozwijać się – mówi Robert Górnik. – Będą wiedzieli, że zawsze jest dostępne takie zaplecze. Trzeba stawiać przede wszystkim na jakość. Choć mieszkamy w Chełmie, to przecież standardy są wszędzie takie same. Przedsiębiorcy, którzy chcą wynająć biura czy skorzystać z powierzchni, będą oczekiwali spełnienia najwyższych standardów.
Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej jest zalkalizowane na obrzeżach miasta przy ulicy Ceramicznej. Pierwsi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z niego na początku 2022 roku.
Koszt inwestycji to ponad 32 miliony złotych.
MaK / opr. WM