Mieszkańcy Lublina oddają hołd ofiarom stanu wojennego. Na placu Litewskim zapłonęły biało-czerwone znicze ułożone w kształcie krzyża.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Ułożenie symbolicznego krzyża w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
– To był szok i wielki strach – wspominają mieszkańcy Lublina. – Będąc w pracy dowiedzieliśmy się, że jest stan wojenny. Włączyłam radio i rzeczywiście, gada Jaruzel. Wszyscy zdrętwieliśmy. Rano – brak telewizji, po prostu szok. Pamiętam te wszystkie manifestacje pod pomnikiem i przepychanki z ZOMO. Jakoś to wszystko przeżyliśmy.
– Po 40 latach w taki niecodzienny sposób chcemy uczcić tę ważną datę – mówi Marek Wątorski, zastępca przewodniczącego NSSZ Solidarność Regionu Środkowo-Wschodniego. – Lublinianie co roku obok pomnika Konstytucji 3 Maja ustawiali z lampek krzyż. W tym roku podobnie. Tym symbolem chcemy oddać cześć i honor bohaterom tamtych dni.
Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku na terenie Polski wprowadzono stan wojenny. Na ulicach miast pojawili się uzbrojeni milicjanci oraz wojsko. Zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych. Internowano też około 10 tysięcy osób, wiele było represjonowanych lub trafiło na emigrację. Życie straciło około 100 osób.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie wystawy IPN w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin: inscenizacja w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
W ramach uroczystości upamiętniających wybuch stanu wojennego w kościele pobrygidowskim zabrzmi Koncert Pieśni Niepokornej. Następnie, o godzinie 18.00, odbędzie się msza za ojczyznę. Obchody zakończy przemarsz pod pomnik księdza Jerzego Popiełuszki, gdzie zostaną złożone kwiaty.
CZYTAJ: Terespol: odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom stanu wojennego
RyK/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Michalski