Dziś (26.12) drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, poświęcony św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską. W 2021 roku tego dnia Kościół katolicki obchodzi też święto Świętej Rodziny z Nazaretu – Jezusa, Maryi i Józefa.
Święto to obchodzone jest w niedzielę w oktawie Bożego Narodzenia. W 2021 roku przypada ono 26 grudnia. Uroczystość przypomina wiernym, że w rodzinie każda osoba pełni istotną rolę, ponieważ uczestniczy w misji Jezusa. Podkreśla też, że ta mała wspólnota pomaga w dojrzewaniu do wyboru życiowego powołania.
W liturgii Kościoła czytania opisują sceny biblijne, w których występuje rodzina. Teksty Pisma Świętego podkreślają równocześnie obowiązki członków rodziny. Tego dnia w wielu parafiach dokonuje się odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, a małżonkowie otrzymują specjalne błogosławieństwo.
Święto Rodziny Świętej było obchodzone w różnych krajach i diecezjach od XVIII wieku Na stałe do liturgii wprowadził je papież Leon XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący „kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej”. Zatwierdził je w roku 1903. Papież Benedykt XV w roku 1922 rozszerzył święto Świętej Rodziny na cały Kościół. Od 1969 roku święto Rodziny Nazaretańskiej jest obchodzone w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu lub 30 grudnia.
W tym roku z okazji Niedzieli Świętej Rodziny Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski wydała list, w którym podkreśliła, że rodzina jest kluczowa dla właściwego rozwoju człowieka, dlatego nie należy jej poddawać eksperymentom społecznym lub wpływom współczesnych utopii. Biskupi podkreślili, że „rodzice mają prawo wybrać dla dzieci taki model wychowania moralnego i religijnego, który odpowiada ich własnym przekonaniom”.
W liście zostały wymienione najważniejsze zadania, które realizowane są w rodzinie. Należą do nich pogłębianie więzi między członkami rodziny, formacja religijna poprzez lekturę Pisma Świętego i wspólną modlitwę, wychowanie oraz wypracowanie wykorzystywania czasu wolnego zarówno na odpoczynek, jak i rozwój kulturalny. – Rodzina jest też naturalnym środowiskiem, które może stać się szkołą poświęcenia, przezwyciężania egoizmu oraz niesienia pomocy ubogim i potrzebującym. W rodzinie człowiek uczy się kierować swoim życiem według zamysłu Bożego, a także uczy się posłuszeństwa i odpowiedzialności za siebie i innych. W rodzinie również uczymy się troski o środowisko naturalne, integralnej ekologii i odpowiedzialności za przyszłość świata – czytamy w liście.
Rada ds. Rodziny nawiązuje również do posynodalnej adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” papieża Franciszka, w której czytamy, że „pomimo licznych oznak kryzysu małżeństwa, pragnienie rodziny jest stale żywe, zwłaszcza wśród ludzi młodych i motywuje Kościół”. Dlatego w liście zostało zaakcentowane, iż „chrześcijańskie nauczanie na temat rodziny jest dobrą nowiną, która niesie światu nadzieję i wskazuje drogę odnowy”.
ToMa / IAR / PAP
Na zdj. Bartolomé Estebana Murillo „Dwie Trójce” (fragm.) / wikipedia.org