Pokazują, że z przetworzonych elektrośmieci można zrobić niemal wszystko – także ozdoby choinkowe – w Puławach zorganizowano we wtorek 14 grudnia warsztaty trash-art. To jeden z elementów akcji „Puławy – nastrajamy się na ekologię”.
Jak się okazało, kreatywność uczniów puławskich szkół nie zna granic. Powstał miedzy innymi „hangar na renifery”. – Tutaj wchodzą i odpoczywają przez resztę roku, kiedy nie latają ze św. Mikołajem – mówi jedna z uczestniczek warsztatów.
– Powstała bransoletka z procesorów i dwie bombki z miedzianych blaszek. Może nie są zbyt urodziwe, ale są z recyklingu. I to jest najważniejsze – stwierdza inny.
– Jest to praca twórcza, która jednocześnie uwrażliwia na los środowiska. Poprzez pracę z różnymi materiałami, takimi jak: rezystory, miedziane blaszki, druciki, okablowanie, guziki z klawiatur komputerów, uczymy, że te surowce zawierają w sobie wiele „energii”. Można nadać im nowe życie. Dochodzi tutaj do recyklingu w czystej postaci – wyjaśnia Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko, specjalista ds. edukacji ekologicznej.
– Akcja została zorganizowana wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko, jako efekt współpracy z firmą MB Recycling. W ramach tej współpracy na terenie miasta zostało rozlokowanych 8 pojemników do zbieranie małogabarytowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ich cechą charakterystyczną jest czerwony kolor. Możemy tam wrzucać takie elektroodpady jak: pilot do telewizora, suszarka do włosów, prostownica, tablet, telefon, baterie. Jak wiadomo, nie wolno ich wrzucać do pojemników z odpadami zmieszanymi, ani żadnymi innymi zbieranymi w sposób selektywny – tłumaczy Sylwia Żądełek, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Puławy.
– Tu mamy tego efekty. Trzymam kolorową gumkę od pilota. Oczywiście wcześniej została wyprana. Z tego powstanie figurka. Wezmę kilka kabli, a następnie przez duże otwory w ogumowaniu pilota przełożę te kable i je splotę. W ten sposób powstanie świąteczna „kokardka” – opowiada Sylwia Żądełek.
– Istotne, żebyśmy każdego dnia myśleli o tym, jak wpływamy na nasze środowisko. Dlatego współpracujemy z dziećmi i młodzieżą. Rośnie pokolenie, które musi mieć świadomość, że nasza planeta nie posiada nieograniczonych zasobów, że musimy szanować to, co mamy. Po pierwsze ograniczajmy naszą konsumpcję. A po drugie, jeżeli już mamy coś, co można wykorzystać, przetwarzajmy ponownie – apeluje Agnieszka Pabis z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
– Teoretycznie możemy stworzyć takie ozdoby w domu. Ale nie możemy samodzielnie pozyskać takich materiałów. My dysponujemy bezpiecznie przetworzonymi. Myślę, że można się do nas zgłosić i udostępnimy potrzebne rzeczy – dodaje Agnieszka Pabis.
Częścią akcji „Puławy – nastrajamy się na ekologię” jest także wystawa „Ogrody w szkle”. Ekspozycja otwarta we wtorek (14.12) w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika” pokazuje, co można stworzyć np. z przetworzonych elementów lodówki. Będzie ją można oglądać do 25 stycznia.
ŁuG / opr. ToMa
Fot. Łukasz Grabczak