Nauczyciele będą uczyli się krytycznego korzystania z mediów, potem praktyczną wiedzę przekażą swoim uczniom. Projekt edukacji medialnej rozpoczyna Polskie Radio Lublin we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej oraz Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli.
– Jest wiele zjawisk, których trzeba być świadomym przy korzystaniu z mediów – mówi dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS, profesor Iwona Hofman. – To podatność na bańki informacyjne, na pewną selekcję informacji, także na nieumiejętność odróżnieniu informacji od tzw. faktu medialnego, czyli informacji, która nie jest potwierdzana w wiarygodnych źródłach.
– Potrzebę edukacji medialnej uwydatniła pandemia i sytuacja na granicy polsko-białoruskiej – mówi prezes Polskiego Radia Lublin Mariusz Deckert. – Ludzie są bombardowani informacjami i nie mają kompetencji, żeby korzystać z tych mediów. Dlatego bardzo się cieszę, że panie profesor i pan dyrektor będą uczestniczyli w naszym wspólnym projekcie jak mądrze używać mediów i jak rozumieć obecny, współczesny świat.
Nauczyciele będą spotykali się z trenerami – wykładowcami akademickimi. Zajęcia będą miały charakter praktyczny. Rekrutację chętnych prowadzi Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli.
MaK/ opr. DySzcz
Fot. Krzysztof Radzki