Komisja Europejska wznowiła negocjacje z województwem lubelskim w sprawie przyznania środków z programu REACT-EU. Wypłata funduszy była zagrożona przez przyjętą przez radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego tzw. uchwałę „anty-LGBT”.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja dotycząca funduszy REACT-EU dla Lubelskiego
W kwietniu 2019 roku Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął stanowisko, w którym radni sprzeciwili się wprowadzeniu tzw. „ideologii LGBT” do wspólnot samorządowych. We wrześniu 2021 roku treść stanowiska uległa zmianie. Nowe mówi o ochronie podstawowych praw i wolności. Modyfikacja była wymogiem ze strony Komisji Europejskiej.
Wznowienie negocjacji z Komisją Europejską to krok milowy w batalii o 26 milionów euro z programu REACT-EU. Po zmodyfikowanym stanowisku Sejmiku swój udział miał też Zarząd Województwa Lubelskiego. Przyjął on uchwałę będącą potwierdzeniem stanowiska radnych.
Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej przekazała, że wyjaśnienia przesłane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego są wystarczające, a negocjacje w sprawie środków zostają wznowione.
– Przekonaliśmy rozmową i tym, że mocno cały czas akcentowaliśmy, że jesteśmy województwem, które bardzo poważnie podchodzi do wszystkich rzeczy związanych z artykułem 10 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej i z zapisami traktatowymi – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Wydaje nam się, że to spowodowało, że Komisja Europejska uwierzyła, że jesteśmy naprawdę województwem, które przestrzega prawa. Środki z programu REACT-EU to są dodatkowe pieniądze na zwalczanie skutków pandemii.
CZYTAJ: Co z wypłatą unijnych milionów dla Lubelskiego? Trwają negocjacje
Dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Anna Brzyska przypomina, że pomoc z programu REACT-EU zostanie skierowana do wielu poszkodowanych przez koronawirusa sektorów gospodarki, a skorzystają głównie prywatne biznesy: – Będziemy wspierać przedsiębiorców, którzy są w sposób szczególny poszkodowani w czasie pandemii, między innymi obszar turystyki, kultury, gastronomii, hotelarstwa. Drugim takim obszarem wsparcia, który chcielibyśmy podjąć jak najszybciej i który też jest wynegocjowany z Komisją, jest obszar sektora zdrowia. Chcielibyśmy tutaj zrealizować pozakonkursowy projekt Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w zakresie zwiększenia dostępu do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz podstawowej opieki zdrowotnej – wymienia Anna Brzyska.
CZYTAJ: Zarząd Województwa podjął uchwałę ws. ochrony przed dyskryminacją
Jarosław Dudzik, prawnik specjalizujący się w prawie europejskim przypomina, że najnowsze stanowisko Komisji jest równoznaczne z porozumieniem i zaakceptowaniem polityki władz województwa: – Pismo zamyka sprawę, natomiast nie zamyka spraw tego rodzaju. Mam na myśli to, że stworzył nam się pewnego rodzaju precedens. Negatywne konsekwencje polegają na tym, że tak naprawdę samorządy nie mogą być pewne na przyszłość, jakie wymogi muszą spełnić, aby korzystać z funduszy europejskich. Dzieje się tak, dlatego że zawsze będą musiały uwzględniać kryterium Karty praw podstawowych i pełen katalog zwrotów niedookreślonych z niej wynikających, które stwarzają bardzo duże pole do interpretacji.
CZYTAJ: Lubelskie: Sejmik zmienił stanowisko ws. „ideologii LGBT”
Służby prasowe Komisji Europejskiej przekazały, że Komisja nadal będzie monitorować przestrzeganie zasady niedyskryminacji przez władze województwa lubelskiego. Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja o wypłacie 26 milionów euro.
Oprócz Sejmiku Województwa Lubelskiego uchwały przeciwko „ideologii LGBT” przyjęły też sejmiki województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin. Radni każdego z nich przyjęte dokumenty zmienili bądź zmodyfikowali.
FiKar/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Michalski