Lublin: przedszkole trafi do liceum, podstawówka do likwidacji. Uczniowie i rodzice protestują [AKTUALIZACJA]

20211216 094212 2021 12 16 184302

Rada Miasta Lublina przyjęła uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej nr 19 przy ulicy Szkolnej. Za projektem uchwały zagłosowało 19 radnych.

Podczas czwartkowej (16.12) sesji Rady Miasta Lublin budzącymi duże emocje tematami były właśnie zamiar połączenia dwóch podstawówek w jedną oraz plan połączenia liceum z przedszkolem. Przeciwko tym pomysłom pod ratuszem protestowali rodzice i uczniowie placówek.

CZYTAJ: Przedszkole i liceum pod jednym dachem. Uczniowie protestują, Ratusz się spieszy

– Za mało dzieci, za mało pieniędzy – tak Urząd Miasta Lublin tłumaczy powody likwidacji Szkoły Podstawowej nr 19 przy ul. Szkolnej w Lublinie. Dziewiętnastka ma zostać włączona do sąsiedniej Szkoły Podstawowej nr 25 przy ul. Sierocej.

Projektowi uchwały sprzeciwiał się między innymi ojciec jednej z uczennic szkoły nr 19, Krzysztof Basiński: – Nie pozwolimy, aby taka placówka zniknęła z mapy szkolnej Lublina. To placówka z wielkimi tradycjami, z wielkimi osiągnięciami. Nie rozumiemy, dlaczego miasto tak się spieszy, żeby zlikwidować szkołę? Dlaczego nie było konsultacji, dlaczego nie szukano innego rozwiązania?

CZYTAJ: Lublin: rodzice uczniów przeciwni połączeniu dwóch szkół podstawowych

Zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania Mariusz Banach, zwraca uwagę, że chodzi przede wszystkim o poprawę warunków funkcjonowania IV Liceum Ogólnokształcącego, które mieści się w tym samym kompleksie, co Szkoła Podstawowa nr 19.

– Jednym z podstawowych powodów tej operacji jest rozwijająca się niezwykle społeczność IV LO. To w tej chwili najbardziej oblegana w Lublinie szkoła średnia. W ubiegłym roku chciało do niej zapisać się 1500 uczniów. A ta szkoła mieści się w małym budynku, wymagającym w dodatku gruntownego remontu. Dlatego chcemy, aby dwie najmniejsze szkoły podstawowe w Lublinie – nr 19 i nr 25 – połączyć w jedną – tłumaczy Mariusz Banach.

Przeciwko projektowi łączenia szkół głosował m.in. radny Eugeniusz Bielak z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. – To jest zła decyzja. Bowiem jeśli szkoła jest bardzo dobra, to jej się nie likwiduje, tylko rozwija – stwierdza.

Uchwałę dotycząca połączenia podstawówek będzie musiał jeszcze zaopiniować Kurator Oświaty w Lublinie.

Zmiany zajdą też w VII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Farbiarskiej. Radni w projekcie przyszłorocznego budżetu zabezpieczyli 6 mln 700 tys. zł na prace remontowe. Na parterze placówki powstanie przedszkole.

– W tym przypadku musimy łączyć przedszkola. Pierwszym problemem jest fatalny stan przedszkola przy ul. Bronowickiej 3 – mówi Mariusz Banach. – Poza tym w ubiegłym roku straż pożarna wydała negatywną opinię w sprawie funkcjonowania przedszkola w budynku na Starym Mieście. Dlatego musimy znaleźć miejsce, w którym moglibyśmy przygotować godne warunki dla dwóch przedszkoli: nr 26 i nr 14 z Bronowickiej.

Przeciwko utworzeniu przedszkola protestowali licealiści i ich rodzice. – Ta koncepcja jest – delikatnie mówiąc – nieprzemyślana – mówi Robert Krzyszczak, przewodniczący Rady Rodziców VII LO w Lublinie. – Nie słyszałem, żeby gdziekolwiek w Polsce został zrealizowany pomysł umieszczenia w jednym budynku przedszkola i liceum. Uczniowie liceum będą mieli przygotowania do matury. Nie wyobrażam sobie ich funkcjonowania, gdy na dole są ruchliwe, rozwrzeszczane dzieci.

Niezadowolona jest także uczennica trzeciej klasy VII LO, Katarzyna Mendel: – To fatalny pomysł, bo w przedszkolu są małe dzieci i a my jesteśmy prawie dorośli.

Remont VII LO pod kątem dostosowania parteru dla przedszkolaków miałby rozpocząć się w lutym 2022.  

CZYTAJ: Lublin: budżet przegłosowany. Kontynuacja inwestycji i deficyt

Sesja Rady Miasta nadal trwa. Radni przyjęli projekt budżetu miasta na 2022 rok, w którym zapisane są środki na remont VII Liceum Ogólnokształcącego.

FiKar / opr. ToMa

Fot. Filip Karman

Exit mobile version