W Lublinie w niedzielę 12 grudnia rozpoczynają się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie pod hasłem „Przyszli nocą w uśpiony dom” odbędzie się koncert w hołdzie ofiarom stanu wojennego. Początek o godzinie 17.00.
Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, Chór Stowarzyszenia Miłośników Śpiewu Chóralnego Cum Musica w Poniatowej, Dagmara Kuskowski, Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek – sopran, Bogdan Makal- baryton, Marek Szlezer – fortepian, Przemysław Stanisławski – dyrygent. W programie: prawykonanie Kantaty grudniowe na klarnet, trąbkę, baryton solo, 4-głosowy chór mieszany i orkiestrę smyczkową Zbigniewa Słowika, Wojciech Kilar – II Koncert Fortepianowy, Mikołaj Górecki – Jasności Promieniste op. 37 Małe misterium na sopran i orkiestrę smyczkową, Krzysztof Penderecki – Chaconne pamięci Jana Pawła II.
– Bilans ofiar stanu wojennego jest trudny do oszacowania – mówi przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król. – Między 13 a 19 grudnia 1981 roku zanotowano 40 ofiar śmiertelnych bezpośrednio stanu wojennego. Ale my nie wiemy, ile tak naprawdę było ofiar po wyłączeniu telefonów: ilu ludzi nie mogło poprosić o pomoc, do ilu nie dojechały karetki.
W poniedziałek 13 grudnia podczas lubelskich obchodów 40. rocznicy stanu wojennego uczestnicy zobaczą wystawę IPN „Stan wojenny 1981-1983”. Jej otwarcie nastąpi o godzinie 15.30. Następnie na placu Litewskim w Lublinie zostanie ułożony krzyż z biało-czerwonych zniczy. O godzinie 16.30 rozpocznie się koncert Pieśni Niepokornej w kościele pobrygidkowskim. Tam też o godzinie 18.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Na zakończenie nastąpi przemarsz pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie zostaną złożone kwiaty.
Stan wojenny został ogłoszony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, formalnie na mocy uchwały Rady Państwa, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Jego ogłoszenie było naruszeniem ówczesnej konstytucji i próbą zniszczenia demokratycznych procesów, jakie rozpoczęły się od powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków.
Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana.
TSpi/ MaK / opr. DySzcz / ToMa
Fot. lublin.ipn.gov.pl