Lublin po raz kolejny łączy zespoły ludowe z całego kraju. Trwa 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe.
– Muzyka jest najlepszym ambasadorem narodów – mówi jedna z organizatorek wydarzenia, Agnieszka Matecka-Skrzypek. – Muzyka ludowa przez wieki nie była zapisywana, więc zostawała i była przekazywana z pokolenia na pokolenie w ustnym przekazie muzycznym. To świadczy o tym, że te dźwięki, które przetrwały są naprawdę najciekawsze, zapadają w umysł, łatwo się ich uczy. To, co nie było ciekawe, po prostu przestawało istnieć, a to, co fascynowało zarówno muzyków, jak i słuchaczy, przetrwało dalej – dodaje.
CZYTAJ: 31. Mikołajki Folkowe: „Jarmark Cudów”
– Bardzo chcemy pokazać nasz region, to co mamy w Zbąszyniu do zaoferowania innego, bo takie instrumenty, jak kozioł weselny, który jest wykorzystywany w naszym składzie, nie występuje w żadnym innym regionie. Chcemy to rozpowszechnić. Kozioł weselny jest to odmiana dud. Instrument jest zrobiony z autentycznej skóry kozła. Dlatego ma on normalne włosy kozy. Ma też stylizowaną główkę kozła, tak żeby to wyglądało faktycznie jak kozioł – informuje Piotr Strugała z kapeli Ziele.
– Dymką w koźle weselnym włączam powietrze do worka, czyli skóry z kozła. Wytwarzam odpowiednie ciśnienie. Gdy powietrza jest odpowiednio dużo, zaczynają grać stroiki, które znajdują się w główce i w burdonie z tyłu. Można grać melodie – tłumaczy Adam Kaiser z kapeli Ziele.
– To jest pomysł na przekazanie dalej muzyki tradycyjnej. Wprawdzie jest ona przefiltrowana przez umysły muzyków XXI wieku, ale jest to wciąż muzyka opierająca się na tradycji – dodaje Agnieszka Matecka-Skrzypek.
– Wykonujemy dwa utwory pałuckie. Znaleźliśmy je na płycie, która została chyba 2 lata temu wydana przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Są to stare, archiwalne nagrania z 1956 roku. Znaleźliśmy tam utwory pałuckie i kujawskie. Te pierwsze głównie nas interesowały. Chcieliśmy je wykonać prawie tak, jak były one wykonywane wtedy – mówi Patrycja Cywińska-Gacka z Pagoband.
– Muzyka folkowa ma pewną przewagę. Nie każdy jednak do tradycyjnej muzyki ludowej mógł się od razu przekonać, a muzyka folkowa jednak jest łatwiejsza do odbioru. Myślimy, że przez to, co robimy, może jacyś ludzie, którzy będą słuchać, zaczną poszukiwać naszej tradycyjnej muzyki. Może dzięki temu, że ludzie usłyszą takie aranżacje, skłonią się ku temu, by poszukać głębiej, dotrzeć do źródeł, do naszej korzennej muzyki tradycyjnej – stwierdza Martyna Żurek z kapeli Ziele.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe odbywa się w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Wydarzenie potrwa do niedzieli 12 grudnia.
InYa / opr. LysA
Fot. Piotr Michalski
PROGRAM XXXI MIKOŁAJEK FOLKOWYCH
PIĄTEK, 10 grudnia
9:00–18:30 Mikołajki Folkowe – konferencja naukowa cd.
15:00 KONCERT – Konkurs Scena Otwarta 2021 (Mała Sala Widowiskowa)
17:00 Warsztaty muzyczne Przemysław Łozowski (sala 08)
19:00 Spotkanie z Martą Krajewską Marta Krajewska autorka (Chatka Cafe)
20:30 KONCERT „UWODZENIE” – Młode Djembe, Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa (Duża Sala Widowiskowa)
————————————–
SOBOTA, 11 grudnia
11:00 Taneczna podróż po Europie – warsztaty Anny Abramowicz (hol I piętro)
13:00 Warsztaty pieśni chorwackich – Dunja Bahtijarević (sala ciszy)
14:00 O świętych pieśni i opowieści – warsztaty wokalne Łukasz Ciemiński (sala coworkingowa)
16:00 Warsztaty muzyczne Przemysław Łozowski (sala 08)
16:30 Prezentacja instrumentów i tradycji karpackich – Józef Sowa (Mała Sala Widowiskowa)
18:00 KONCERT „NA SOBOTĘ” – Maria Pomianowska & Mingjie Yu, Dikanda, Orkiestra Świętego Mikołaja, Laureaci Sceny Otwartej (Duża Sala Widowiskowa)
————————————–
NIEDZIELA, 12 grudnia
11:00 Taneczna podróż po Europie – warsztaty Anny Abramowicz (hol I piętro)
13:00 O świętych pieśni i opowieści – warsztaty wokalne cd. Łukasz Ciemiński (sala coworkingowa) (coworking)
14:00 Wszystko gra – warsztaty muzyczne dla dzieci Marcin Skrzypek (sala 1.4)
15:00 Warsztaty świąteczne (hol)
?17:00 GODNI KONCERT – Grupa kolędnicza „Ludowa szopka z lalkami”, prezentacja warsztatów Przemysława Łozowskiego, Teatr My Persony , Ani Mali Ani Duzi, Bronisław Rawski i Przyjaciele. Duża Sala Widowiskowa) bilety: 10 zł
18.00 – Finisaż Festiwalowego Gabinetu Portretowego18:30 Mikołajkowa Scena Ad Hoc – Frustra – nowe stare historie (Białe Foyer)
19:30 KONCERT „FOLK I OKOLICE” – Dunjaluk – Chorwacja (Mała Sala Widowiskowa)
————————————–
W CZASIE FESTWALU:
* Konkurs fotograficzny TRADYCJA W OBIEKTYWIE – wystawa pokonkursowa (Galeria Zewnętrzna)
* Catch the Magic Mom – wystawa fotografii muzycznej Erica van Nieuwlanda World Music Photo Exhibition (by Eric van Nieuwland) 31. Mikołajki Folkowe in Lublin Poland (Białe Foyer)
* Festiwalowy GABINET PORTRETOWY (hol)
* JARMARK CUDÓW – targi rekodzieła (hol)