W Terespolu powstanie ośrodek szkolno-treningowy przeznaczony dla organizacji proobronnych i klas mundurowych współpracujących z Ministerstwem Obrony Narodowej.
To inicjatywa Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju Combat Alert. Grunty pod inwestycję Fundacji sprzedało miasto. O szczegółach przedsięwzięcia mówi prezes Fundacji Combat Alert, Marcin Korowaj: – Jest to ośrodek dydaktyczny, drugi po Mazurach, który funkcjonuje w naszej organizacji. Będzie się składał z przestrzeni dydaktycznej. Jedna jest typowo poligonowa, a druga jest już typowo magazynowo-organizacyjna, gdzie również są sale wykładowe. Zajęcia będą realizowane w ramach tzw. umowy proobronnej między naszą organizacją a ministrem obrony narodowej. Są to zajęcia strzeleckie, survivalowe, z pierwszej pomocy – informuje Marcin Korowaj.
– Młodzież w ostatnich latach bardzo interesuje się obronnością, tematami związanymi z wojskiem – twierdzi dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu, Agnieszka Kulicka. – Stąd też powstały u nas w liceum oddziały przygotowania wojskowego, które zostały objęte patronatem ministra obrony narodowej. Mamy dwie klasy. Nawiązaliśmy współpracę z organizacją Combat Alert. Mamy podpisanie porozumienie. Nasi uczniowie korzystają z licznych szkoleń organizowanych przez Combat Alert. Utworzenie Ośrodka Combat Alert jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla uczniów z Terespola i mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy chcą wstąpić do tej organizacji – dodaje.
– Przyszłam do tej klasy, ponieważ swoją przyszłość wiążę z wojskiem – mówi Weronika Szachniuk, uczennica klasy przygotowania wojskowego w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu. – Po skończeniu tego liceum chciałabym się dostać na Akademię Wojskową Wojsk Lądowych do Wrocławia. Wiem, że nauka w tej klasie przygotowuje mnie do tego – dopowiada.
Jakie znaczenie mają proobronne organizacje i ich rozwój w momencie, kiedy na granicy polsko-białoruskiej jest sytuacja kryzysowa?
– Organizacje proobronne zajmują się budowaniem społecznego zaplecza sił zbrojnych, czyli wspieraniem młodych ludzi w procesie wstępowania do sektorów siłowych, w tym wypadku Wojska Polskiego. Jeżeli chodzi o utworzenie naszej bazy w Terespolu, jest ona podyktowana lokalizacją. Terespol jest doskonale zlokalizowany, jeśli chodzi o połączenie komunikacyjne. Również ważny jest kontekst przygraniczny. Minister obrony narodowej zapowiedział rozwój armii, jej powiększenie, a to jest bezpośrednio związane z klasami certyfikowanymi, jak również z organizacjami proobronnymi – tłumaczy Marcin Korowaj.
– Właśnie taka organizacja paramilitarna, która jest certyfikowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, podniesie poziom bezpieczeństwa, dodatkowo młodzież w wieku 16 lat będzie się już mogła tutaj szkolić, ćwiczyć – mówi poseł Dariusz Stefaniuk.
– Dzisiaj było podpisanie aktu notarialnego, który przekazuje te działki w ręce organizacji proobronnej Combat Alert – informuje burmistrz Terespola, Jacek Danieluk. – Warto powiedzieć i zaznaczyć, że w akcie notarialnym jest zapis, że nie można prowadzić działalności gospodarczej na tym terenie, czyli zarobkowej. To jest inwestycja o charakterze czysto społecznym, z korzyścią dla mieszkańców. Przed momentem podpisaliśmy porozumienie o szeroko rozumianej współpracy i od dzisiaj organizacja Combat Alert staje się gospodarzem i na stałe wpisuje się w historię i życie naszego pięknego miasta – dodaje.
Oddanie do użytku ośrodka szkoleniowego planowane jest w ciągu dwóch lat.
MaT / opr. LysA
Fot. pixabay.com