Policja przypomina, jak bezpiecznie korzystać z petard. Niewłaściwe korzystanie z materiałów pirotechnicznych grozi utratą zdrowia, życia, ale także na przykład wybuchem pożaru.
– Możemy bawić się petardami, ale róbmy to świadomie – mówi Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Petard nie należy odpalać w skupiskach ludzi, z jakichś skwerów, gdzie są drzewa, czy z parków. Kiedy petarda trafi w gałąź drzewa, może zupełnie zmienić kierunek lub też podpalić drzewo. W przypadku, kiedy petarda nam nie odpali, nie podchodźmy od razu sprawdzić, co się stało. Być może jeszcze się tli, a kiedy podejdziemy, ona nagle wybuchnie. Pamiętajmy, żeby nie odpalać petard przy budynkach. Mogą wpaść komuś przez okno. Straty i zagrożenie pożarem będą tutaj olbrzymie.
O pierwszej pomocy po wybuchu petardy przypominają medycy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.
– Jeśli już dojdzie do wypadku, musimy jak najszybciej reagować – mówi ratownik medyczny z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, Piotr Wańkowicz. – Jeśli doszło do oparzenia, najważniejsze jest, aby schłodzić oparzone miejsce. Należy spłukać je nie lodowatą, ale zimną, chłodną wodą. Jeśli natomiast doszło do oderwania jakiejś części ciała lub innego obrażenia, widzimy, że krwawi, należy zastosować ucisk bezpośredni, najlepiej przez gazę. Jeśli nie mamy gazy pod ręką, można użyć czapki czy szalika. Jeśli uraz uniemożliwia samodzielne dotarcie do szpitala, trzeba wezwać pogotowie ratunkowe pod numerem 112 i czekać na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego.
Medycy apelują o rozsądek i zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. Przypominają również o bezwzględnym zakazie używania petard przez osoby pod wpływem alkoholu oraz dzieci.
RyK / opr. AKos / opr. WM
Fot. pixabay.com