Bilbordy i słupy informacyjne poświęcone 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego pojawią się jutro (10.12) w całym regionie. To kampania informacyjna przygotowana przez Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
– Powinniśmy jak najwięcej mówić o stanie wojennym – mówi marszałek województwa Jarosław Stawiarski. – To był przykład barbarzyństwa systemu, systemu, który bronił się w sposób nieudolny, przestępczy, w którym zabijano i więziono ludzi.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa dotycząca 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
W 1981 roku z 12 na 13 grudnia na ulicach pojawili się uzbrojeni milicjanci i wojsko. Zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych.
– Na wieść o pierwszych internowaniach w WSK Świdnik rozpoczęły się przygotowania do strajku okupacyjnego – opowiada przewodniczący zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król, który w grudniu 1981 roku był pracownikiem WSK w Świdniku. – W Świdniku strajk był bez precedensu. W niedzielę 13 grudnia, kiedy rozpoczęły się internowania, aresztowania, już o godzinie 4 rano był tak dobrze zorganizowany, że nawet jak wojsko chciało przejąć zakład zbrojeniowo-wojskowy, to nie było takiej możliwości.
Uroczystości rocznicowe odbędą się 13 grudnia w Lublinie, 16 grudnia w Świdniku oraz 18 i 19 grudnia w Tarnogrodzie, skąd pochodził Józef Giza – górnik zabity w kopalni Wujek.
MaK / opr. WM
Fot. Piotr Michalski