Obostrzenia, nauka zdalna i szczepienia. Sprawdź, co się zmieni

obostrzenia1 2021 12 07 213116

Jak poinformowało we wtorek (07.12) kierownictwo Ministerstwa Zdrowia od 15 grudnia w Polsce będą obowiązywały kolejne obostrzenia zasad sanitarnych. Od tego dnia zostaną wprowadzone obowiązkowe testy również dla zaszczepionych współdomowników osób chorujących na COVID-19. Ponadto minister zdrowia Adam Niedzielski powiadomił o czasowym powrocie nauki zdalnej w szkołach od 20 grudnia do 9 stycznia. Minister zapowiedział także wprowadzenie obowiązku zaszczepienia się do 1 marca przez medyków, nauczycieli i członków służb mundurowych.

Jak poinformował minister, wszystko to ma związek z pogarszającą się sytuacją pandemiczną – brakiem sygnałów świadczących o spodziewanym spadku liczby zakażeń i rozprzestrzenianiem się na świecie nowego wariantu koronawirusa, Omikron.

Nowe obostrzenia

– od 15 grudnia obniżony zostaje limit obłożenia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 procent;

– od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia, będzie obowiązywał zakaz konsumpcji w kinach;

– od 15 grudnia w transporcie zbiorowym limit do 75 procent miejsc;

– w dniach 31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych będzie mogło przebywać najwyżej 100 osób. 

CZYTAJ: Minister Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach [LISTA]

Jak powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, limity te będą mogły przekroczyć tylko osoby zaszczepione pod warunkiem, że ich certyfikat szczepienia zostanie sprawdzony przez osobę prowadzącą dany obiekt.

– Najważniejsze jest to, że aby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu, to nie ma absolutnie też możliwości przekraczania nowego limitu – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich

Minister Adam Niedzielski zapowiedział też czasowy powrót nauki zdalnej. Poinformował, że uczniowie szkół podstawowych i średnich będą uczyć się w tym trybie w okresie poprzedzającym ferie świąteczne, czyli od 20 do 23 grudnia oraz po Nowym Roku. Do nauki stacjonarnej mają wrócić 10 stycznia. Żłobki i przedszkola będą pracowały między 20 grudnia a 9 stycznia bez zmian, czyli w trybie stacjonarnym.

CZYTAJ: Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich

Minister Niedzielski wytłumaczył, że rząd chce „wykorzystać zbliżający się okres ferii do tego, żeby nieco wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach”. – Zdecydowaliśmy się, żeby te kilka dni, które poprzedzają z jednej strony ferie świąteczne – mówię tutaj o okresie od 20 do 23 grudnia – ale też okres postferyjny, kiedy mamy święto Trzech Króli to będą te dni, w których będziemy mieli zdalną naukę. Oczywiście tę zdalną naukę zakończymy 9 stycznia. Od 10 stycznia będzie powrót do normalnego trybu szkolnego. Niemniej intencją, jaką tutaj chcemy osiągnąć, jest wydłużenie tego okresu, kiedy nie dochodzi do transmisji, interakcji między dziećmi – wyjaśnił szef MZ.

Obowiązkowe testy

Od 15 grudnia zostaną wprowadzone obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na to czy mają oni certyfikat covidowy, czy nie. Jak mówił wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska, test ma weryfikować, czy dana osoba także jest zakażona.

CZYTAJ: Waldemar Kraska: Od 15 grudnia obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19

Od 15 grudnia osoby przybywające z krajów spoza strefy Schengen będą musiały mieć test na COVID-19 wykonany nie wcześniej, niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Waldemar Kraska dodał, że tak jak obecnie testy PCR i antygenowe będą traktowane jako równoważne. Podobnie jak teraz, osoby przybywające do Polski będą poddawane kwarantannie. Ósmego dnia po przylocie muszą wykonać kolejny test. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że osoby zaszczepione szczepionkami uznawanymi w granicach Unii Europejskiej są zwolnione z kwarantanny.

„Chcemy wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych”

– Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Będziemy robić wszystko, aby od 1 marca grupy zawodowe medyków, nauczycieli i służb mundurowych mogły pracować tylko wtedy, kiedy są zaszczepione – dodał Waldemar Kraska. – Mówimy tutaj o podstawowym pakiecie szczepień, a nie o trzeciej dawce – doprecyzował.

Jak mówił Kraska, prace nad nowymi zasadami są już dość zaawansowane, ale termin 1 marca nie jest ostateczny. – Ale będziemy wszystko w tym kierunku wykonywać, aby rzeczywiście od 1 marca te grupy zawodowe mogły pracować tylko i wyłącznie wtedy, kiedy są zaszczepione – powiedział wiceszef Ministerstwa Zdrowia.

CZYTAJ: Adam Niedzielski: Chcemy od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych

Kraska dodał, że te trzy grupy zawodowe już powinny się przygotowywać, że od 1 marca trzeba będzie być zaszczepionym, żeby być dopuszczonym do pracy.

Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19

Adam Niedzielski poinformował, że dobiegają końca prace nad ustawą zezwalającą pracodawcom sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony. – Jesteśmy już blisko finiszu – wskazał minister. Podkreślił, że nowa wersja ustawy zawiera zapis mówiący, że przełożony pracownika ma prawo oczekiwać od niego okazania wyniku testu na koronawirusa, a nie jedynie certyfikatu szczepień, jak pierwotnie planowano. – Stawiamy na testy – powiedział minister. Dodał, że w ustawie zapisano, że wszystkim pracownikom – obywatelom polskim – będą przysługiwały darmowe testy. Minister podkreślił, że regulacja ma na celu „budowanie bezpiecznego środowiska pracy”.

Szczepienia dzieci

Wiceminister Waldemar Kraska potwierdził, że od połowy grudnia rozpocznie się szczepienie przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 roku życia. Tłumaczył, że „ostatnie informacje, które napływają z naszych szpitali, pokazują, że właśnie młodzi ludzie także chorują na COVID-19 i ten przebieg zachorowania jest bardzo ciężki”. – Dlatego będziemy promować te szczepienia właśnie dla tej grupy wiekowej – podkreślił wiceszef resortu zdrowia. Dodał, że Ministerstwo Edukacji i Nauki ma wprowadzić plan promocji szczepień na COVID-19.

Według wcześniejszych zapowiedzi, pierwszą partię szczepionek przeznaczonych dla dzieci w wieku 5-11 lat Polska ma otrzymać 13 grudnia.

RL / IAR / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version