Od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia

obostrzenia 2021 12 14 222656

Od środy 15 grudnia zaczynają obowiązywać rozszerzone ograniczenia w związku z pandemią. We wtorek (14.12) w Dzienniku Ustaw ukazało się w tej sprawie rozporządzenie.

Nowe przepisy zmniejszają limity klientów korzystających z restauracji, hoteli i kin. Rozporządzenie przewiduje też m.in. zamknięcie dyskotek i klubów nocnych. Zawiera również dodatkowy warunek zwolnienia z kwarantanny, jeśli mieszkamy z osobą zakażoną SARS-CoV-2.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii zakłada przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów.

Zapisano w nim m.in. dodanie dodatkowego warunku zwolnienia z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującej. Warunkiem tym będzie uzyskanie przez daną osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego po stwierdzeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u osoby prowadzącej z tą osobą wspólne gospodarstwo domowe lub z nią zamieszkującej.

Rozporządzenie wprowadza też m.in. zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Jak zapewnił jednak rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz: – Na Sylwestra zostaną otwarte kluby oraz dyskoteki, a co za tym idzie, będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku.

CZYTAJ: Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: w Sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki

– Do dnia 31 stycznia 2022 r. prowadzenie przez przedsiębiorców działalności polegającej na prowadzeniu pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej jest dopuszczalne, pod warunkiem że w pomieszczeniu, w którym jest prowadzona tego rodzaju działalność, przebywa jednocześnie nie więcej niż 100 osób – zapisano w rozporządzeniu.

Przewidziano także ograniczenie limitów osób (obłożenia obiektu z 50 proc. do 30 proc.), które są uprawnione do korzystania z określonych rodzajów działalności. Rozporządzenie wprowadza zmniejszenie liczby osób do 30 proc maksymalnego obłożenia m.in. w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach. Zaszczepieni nie wliczają się do limitu, jeśli przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe.

W przypadku lokali gastronomicznych – zgodnie z rozporządzeniem – odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między stolikami jest przegroda o wysokości co najmniej jednego metra, licząc od powierzchni stolika. Limit nie obejmuje osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

Rozporządzenie wprowadza wobec przedsiębiorców i innych podmiotów prowadzących działalność związaną z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych obowiązku zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów i posiłków.

Biorąc pod uwagę wątpliwości interpretacyjne, dotyczące możliwości dokonywania przez osobę zobowiązaną do przestrzegania limitu określonego w rozporządzeniu – w sytuacji osiągnięcia tego limitu – weryfikacji faktu zaszczepienia osoby wyrażającej wolę skorzystania z usługi lub uczestnictwa w wydarzeniu, w rozporządzeniu doprecyzowano obowiązującą regulację w taki sposób, aby z przepisu jednoznacznie wynikało, że to do osoby zamierzającej skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu należy decyzja, czy chce ona skorzystać z uprawnienia związanego z zaszczepieniem się przeciwko COVID-19 w razie osiągnięcia limitu.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że od środy klienci powinni okazać certyfikaty covidowe przed skorzystaniem z obiektu usługowego, jeśli tego będzie wymagał jego zarządca lub właściciel. – To na kliencie ciąży obowiązek przedstawienia certyfikatu covidowego. Jeżeli go nie pokaże, przedsiębiorca nie powinien takiej osoby wpuszczać. Jeżeli w Polsce właściciele klubów i dyskotek nie mają problemu z selekcjonowaniem swoich klientów pod kątem ubioru, nie widzę problemów, żeby mogli wymagać certyfikatów covidowych. 

Rozporządzenie zobowiązuje też osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen do wykonania testu na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Osoba, która nie okaże negatywnego wyniku testu, będzie musiała odbyć, po przekroczeniu granicy Polski, obowiązkową kwarantannę.

W rozporządzeniu nie pojawił się natomiast zapis o zwiększeniu limitów pasażerów w transporcie publicznym. Jak tłumaczył we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w konsultacjach z ministerstwem infrastruktury, przewoźnikami kolejowymi i transportu drogowego zdecydowano, że zmiany nie będzie, ale większa waga będzie przywiązywana do egzekwowania przepisów związanych z zasłanianiem nosa i ust.

Rozporządzenie wchodzi w życie 15 grudnia 2021 r.

Z kolei zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. zostaną ograniczone zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, placówkach kształcenia ustawicznego, centrach kształcenia zawodowego, w szkołach artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne, placówkach artystycznych, szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego.

W tym czasie przedszkola, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, placówki oświatowo-wychowawcze będą pracowały bez zmian.

Nie zmienia się termin zimowej przerwy świątecznej zaplanowanej na okres od 23 do 31 grudnia 2021 r. Po 9 stycznia 2022 r. nastąpi powrót do stacjonarnego nauczania.

RL / PAP / IAR / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version