– Rada Ministrów podjęła decyzję o przyznaniu rodzicom uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas nauki zdalnej od 20 grudnia do 9 stycznia – poinformowała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zaznaczyła, że Rada Ministrów na wniosek jej resortu podjęła tę decyzję w związku z wprowadzeniem w szkołach od najbliższego poniedziałku nauki zdalnej. Minister przypomniała, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dzieci do lat ośmiu oraz na dzieci starsze z orzeczoną niepełnosprawnością.
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem.
Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.
W projekcie wskazano, że dodatkowy zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Z opublikowanego we wtorek rozporządzenia w sprawie wprowadzenia nauki zdalnej w dniach 20 grudnia – 9 stycznia wynika, że dyrektor w czasie nauki zdalnej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice nie mogą zapewnić im opieki w tym czasie, będzie musiał umożliwić opiekę świetlicową, jeśli rodzice będą o to wnioskować.
Ograniczenie pracy stacjonarnej nie dotyczy przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum