Ogólnopolska modlitwa ekumeniczna w Muzeum na Majdanku

hands g21332b345 1920 2021 12 17 142311

Ogólnopolska ekumeniczna „Modlitwa bez granic” odbędzie się dziś (17.12) w Muzeum na Majdanku. Za migrantów i uchodźców modlić się będą przedstawiciele różnych religii i wyznań – kościołów Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego oraz przedstawiciele judaizmu, islamu i buddyzmu. 

– Chcemy, żeby to było wydarzenie typowo religijne – mówi Justyna Orłowska z Centrum Wolontariatu. – Poprosiliśmy uczestników, aby nie przynosili ze sobą transparentów, a jedynie zielone światła, które symbolizują nadzieję. Chcemy w ten sposób duchowo wesprzeć wszystkich uczestników kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej, ale także pomodlić się za wszystkie osoby, które przekraczają granice państw legalnie i nielegalnie po to, aby szukać dla siebie lepszego życia.

– To jest modlitwa międzyreligijna – mówi ksiądz Mieczysław Puzewicz, duszpasterz osób wykluczonych w Archidiecezji Lubelskiej. – Będziemy modlić się nie tylko za tych, którzy przybywają do Polski, ale także za tych, którzy próbują sforsować Rio Grande, idąc do Stanów Zjednoczonych, czy za tych, którzy dopływają na Lampedusę, czy dostają się do Hiszpanii. Są wśród nich przedstawiciele bardzo różnych religii czy wyznań chrześcijańskich.

Pomysłodawcą wydarzenia jest Kongres Katolików i Katoliczek. Ideą spotkania jest modlitwa za migrantów i uchodźców, a także w intencji pracowników Straży Granicznej, służb mundurowych, lekarzy i wolontariuszy oraz mieszkańców strefy przygranicznej. Uczestnicy zostali poproszeni o przyniesienie zielonych świateł – koloru nadziei.

Spotkanie na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku odbędzie się pomiędzy mauzoleum i krematorium. W miejscu, gdzie we wrześniu 1999 r. po raz pierwszy modlili się przedstawiciele kilku religii. Początek o godz. 21.00.

PaSe / opr. WM

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version