Społeczna Przychodnia Specjalistyczna powstaje w Lublinie. To prawdopodobnie pierwsza taka jednostka w regionie. Przychodnia to inicjatywa Fundacji Rozwoju Społeczno-Oświatowego. Celem jest zwiększanie dostępu do specjalistycznej pomocy medycznej dla mieszkańców Lublina i okolic. Pomoc ma być udzielana wszystkim, a szczególnie osobom niepełnosprawnym czy wykluczonym społecznie.
Fundację Rozwoju Społeczno-Oświatowego prowadzą Agnieszka i Grzegorz Chmielewscy. W siedzibie fundacji przy ul. Głębokiej w Lublinie praca wre. – Na ściance kładziemy gładź gipsową. To był wymóg, żeby oddzielić pomieszczenie socjalne od łazienki. W każdym gabinecie muszą być zamontowane umywalki. To zrobiliśmy. Sporo drobnych prac remontowych prowadzimy tutaj sami. Chodzi głównie o to, żeby zmniejszyć trochę koszty.
Pomagają też ludzie dobrej woli – bezpłatnie lub po kosztach. – Śmieję się, że takie osoby pojawiają się, kiedy robi się coś dobrego. Przedwczoraj wykonałem kilka telefonów. W naszym lokalu znalazły się cztery osoby, które zajmują się takimi pracami. Dzisiaj jeszcze przychodzi elektryk, który będzie kończył pewne prace – mówi Grzegorz Chmielewski.
Wszystko po to, aby mogła zacząć działać Społeczna Przychodnia Specjalistyczna. – Mamy projekt technologiczny z pozytywną opinią sanepidu w Lublinie. Projekt ten dotyczy Społecznej Przychodni Specjalistycznej. Organem prowadzącym, podmiotem leczniczym jest Fundacja Rozwoju Społeczno-Oświatowego. 29 grudnia przychodnia została zarejestrowana. Ruszamy oficjalnie od 15 stycznia 2022 roku – zapowiada Grzegorz Chmielewski.
– W czasie pandemii zaobserwowaliśmy u ludzi zwiększoną potrzebę, aby przyjść do psychologa poradzić się. Często nawet ludzie pytają o lekarza psychiatrę. Jest też pewien problem z neurologiem czy innymi specjalistami. Stwierdziliśmy, że jeżeli jest takie zapotrzebowanie na rynku, otworzymy miejsce, w którym będziemy mogli prowadzić specjalistyczne usługi medyczne. Wtedy osoby, które przychodzą, mają kompleksowe wsparcie na miejscu – mówią Agnieszka i Grzegorz Chemielewscy.
Już od lipca Fundacja prowadzi porady psychologiczne i logopedyczne. Pani Katarzyna, mama nastolatka z autyzmem, mówi, że sama szukała bezpłatnej pomocy dla syna, aż trafiła na specjalistów z ośrodka. – Z powodu pandemii dziecku jest teraz dużo trudniej funkcjonować. Wrażliwsze dzieci bardzo dotkliwie to przeżyły. Jeśli chodzi o specjalistów prywatnych, to często w ogóle nie przyjmują nowych pacjentów. Dowiedziałam się, że taki ośrodek powstał na terenie Lublina, uzyskałam kompleksową pomoc – i psychologiczną, i logopedyczną – w jednym miejscu.
Z porad w Społecznej Przychodni Specjalistycznej będą mogli skorzystać wszyscy, ale szczególnie osoby z niepełnosprawnościami czy wykluczone społecznie. – Jest grupa osób, która potrzebuje konsultacji na już. Są osoby, które z różnych przyczyn nie mają ubezpieczenia zdrowotnego. Myślimy tutaj o współpracy z pomocą społeczną w Lublinie, na przykład z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Myślimy też o mieszkańcach powiatu lubelskiego, którzy byliby w stanie dojechać – mówi Grzegorz Chmielewski.
Społeczna przychodnia rusza lada moment, dlatego jej inicjatorzy uruchomili zrzutkę, aby już na początku móc udzielić jak największą liczbę porad. – Niestety nie mamy jeszcze szans na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oczywiście będziemy brali udział w różnych konkursach, będziemy czekać. Ale zależy nam, żeby było to wsparcie bezpłatne, dlatego pomysł jest taki, że chcemy zebrać kwotę 10 tys. zł, co pozwoli nam przeprowadzić w 2022 roku 100 specjalistycznych konsultacji. W ramach przychodni mamy zaplanowanych 5 poradni: poradnię psychologiczną, psychiatryczną, logopedyczną, ale też poradnie wysokospecjalistyczne, jak poradnia neurologiczna i foniatryczna – wylicza Grzegorz Chmielewski.
Część specjalistów już jest, jest też apel o współpracę. – Przede wszystkim można u nas zdobyć doświadczenie i pracować w przyjaznej atmosferze i zaangażować się w projekt społeczny – podkreśla Grzegorz Chmielewski.
Aby pomóc w tworzeniu społecznej przychodni, na stronie zrzutka.pl należy wpisać hasło „specjalistyczna pomoc”.
Społeczna Przychodnia Specjalistyczna inauguruje działalność 15 stycznia. Więcej informacji o tej inicjatywie także na stronie Fundacji Rozwoju Społeczno-Oświatowego pod adresem frso.eu.
SzyK / opr. WM
Fot. zrzutka.pl