Pożar zabytku w centrum Lublina. Sprawę bada policja [ZDJĘCIA]

270108955 293465522807322 7459504859283417653 n 2021 12 27 205905

Policja ustala przyczyny poniedziałkowego (27.12) pożaru zabytkowego budynku w śródmieściu Lublina. Obiekt przy ul. Wesołej 8 przez lata był nieużytkowany.

Strażacy dostali informacje o pożarze przed godziną 7.00 Akcja gaśnicza trwała ponad trzy godziny. Utrudniało ją intensywne zadymienie, położenie budynku oraz zamurowane okna i drzwi. – Musieliśmy wyburzyć zamurowania, żeby móc wejść do środka i znaleźć wszystkie zarzewia ognia – powiedział oficer prasowy Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Lublinie, Andrzej Szacoń. W środku nie znaleziono poszkodowanych. Pożar zniszczył poddasze, dach i wnętrze budynku. Straty wstępnie oszacowano na 100 tys. zł.

CZYTAJ: Lublin: pożar pustostanu przy ul. Wesołej [ZDJĘCIA]

– Budynek przy ul. Wesołej 8 wpisany jest od 1972 r. do rejestru zabytków i znajduje się pod opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków – poinformowała Polskie Radio Lublin, Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – To obiekt pochodzący z końca XVIII wieku o funkcji mieszkalnej z towarzyszącym ogrodem. Wielokrotnie przebudowywany, o ciekawym wystroju architektonicznym elementów elewacji.

CZYTAJ: Lublin: trwa dogaszanie zabytkowego dworku

– Czekamy na ustalenia Państwowej Straży Pożarnej i policji. Naszą rolą będzie później nakłonienie właściciela nieruchomości, żeby wykonał na początek przynajmniej prace zabezpieczające – poinformował wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski.

Konserwator przypomniał, że budynek przy ul. Wesołej 8 od lat nie jest nieużytkowany. Po wyprowadzeniu się z niego ostatnich lokatorów przez pewien czas funkcjonował, jako dzikie wysypisko śmieci, aż współwłaściciel zabezpieczył miejsce poprzez zamurowanie drzwi i okien.

– Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków, jako dom przy ul. Wesołej 8. Z dokumentów, które znajdują się w naszym archiwum wynika, że w latach 80. XVIII wieku, a może jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku nieruchomość należała do Makarewiczów lub Kiełczewskich – przekazał Kopciowski. Dodał, że część istniejącego budynku można utożsamić z dworem z przełomu XVIII i XIX wieku.

– We wpisie do rejestru zabytków jest mowa o tym, że on może mieć proweniencję jeszcze XVII-wieczną, ale to wymaga szerszej weryfikacji – powiedział konserwator.

RL / PaSe / PAP / opr. ToMa

Fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie Facebook

Exit mobile version