W 70 procentach ukończone są prace w powstającym nowym budynku SPSK1 w Lublinie. Prace związane z lądowiskiem dla helikopterów dobiegają końca, a obiekt został już przyłączony do sieci ciepłowniczej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Prace wykończeniowe w nowym budynku SPSK1 w Lublinie
– Znajdujemy się na piątej kondygnacji w budynku kaskadowym, który opada w stronę alei Solidarności – mówi rzecznik SPSK1 w Lublinie Anna Guzowska. – To największy obiekt Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. W tym momencie wykonywany jest trzeci etap prac w tej lokalizacji. To są prace już wykończeniowe. Przede wszystkim ten budynek da najstarszemu szpitalowi w Lublinie dwie nowe możliwości. Po pierwsze, stworzenie szpitalnego oddziału ratunkowego, tak bardzo potrzebnego całemu Lublinowi. Poza tym do tego budynku zostaną przeniesione w zasadzie wszystkie kliniki zabiegowe, które funkcjonują w naszym szpitalu, jak również takie jednostki jak bank krwi, laboratoria. Będziemy także dysponować nowoczesnym lądowiskiem dla helikopterów na dachu budynku. Jest tutaj dostępna winda, która jest połączona bezpośrednio ze szpitalnym oddziałem ratunkowym. Miejsce, w który lekarze i ratownicy medyczni będą oczekiwać na przybycie helikoptera i bezpieczne wylądowanie połączone jest z obsługą helikoptera, tak aby ten transport przebiegał sprawnie i bezpiecznie dla wszystkich.
– Prace wykończeniowe polegają nie tylko na wykańczaniu wnętrz, ale również na pracach związanych z ukształtowaniem terenu oraz realizacją nowych wjazdów na teren szpitala – dodaje Anna Guzowska. – Jeden z tych wjazdów jest już gotowy i można dostać się do nowego budynku od strony al. Solidarności. To będzie również wjazd na szpitalny oddział ratunkowy, który powstaje na najniższej kondygnacji. Będą również wejścia do szpitala od strony ul. Staszica i Szewskiej. Realizacja tych wejść jest przewidziana na 2022 rok. Przez cały rok 2022 obiekt będzie doposażany w aparaturę medyczną, sprzęt i meblowany.
– W wizualizacjach, gdy robiliśmy konkurs na koncepcję kolorystyczną budynku, jest przewidziane, że ten punkt będzie charakterystyczny, bo będzie odpowiadał kolorowi przypisanemu do danej kliniki, danej kondygnacji – zaznacza Anna Guzowska. – Każda klinika będzie miała inny kolor. To będą takie niuanse. Kiedy pacjent wjedzie na dane piętro, od razu będzie widział, że znajduje się na piętrze niebieskim, a to jest na przykład klinika ginekologii.
– Chodzi tu przede wszystkim o polepszenie jakości leczenia, a niekoniecznie zwiększenie ilości łóżek, ponieważ teraz raczej odchodzi się od systemu leczenia pacjentów polegającego na długim przetrzymywaniu pacjenta w szpitalu – Anna Guzowska. – Dążymy raczej do tego, aby pobyt był jak najkrótszy, w związku z tym nie chodzi stricte o poszerzenie bazy łóżkowej, ale polepszenie warunków, nie tylko leczenia, ale też przebywania, hospitalizacji pacjentów.
Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w nowym budynku SPSK1 w Lublinie w 2023 roku.
EwKa/ opr. DySzcz
Fot. Iwona Burdzanowska