Zdrowie każdego z nas jest w naszych rękach; zastanawiające, że szczepionka, którą opracowały najtęższe umysły z całego świata, budzi większy lęk, niż sam koronawirus – przekonuje premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu w cotygodniowym podcaście wskazywał, że właśnie wkraczamy w kluczowy moment dla dalszego przebiegu pandemii koronawirusa i że od 1 grudnia obowiązują nowe obostrzenia – tzw. pakiet alertowy. Przypomniał, że przewiduje on m.in. wydłużenie kwarantanny dla osób przyjeżdżających spoza strefy Schengen.
Morawiecki zapewniał też, że jeśli chodzi o bazę łóżkową, to przygotowano system elastycznego poszerzania liczby miejsc w zależności od liczby osób wymagających hospitalizacji: – Szpitale tymczasowe są kluczowym ogniwem tego systemu, bo odciążając szpitale stałe, pozwalają na bezkolizyjną realizację leczenia innych chorób – mówił.
Premier nawiązał też do nowego wariantu koronawirusa – Omikronu. Zaznaczył, że wciąż niewiele o nim wiadomo poza tym, że szybko rozprzestrzenia się po Europie i jest już pewnie w Polsce: – Nie mieliśmy wpływu na pojawienie się wirusa i nie mamy kontroli nad procesem mutacji, ale mamy wpływ na to, jak wobec tej pandemii zachowamy się osobiście. Dlatego skupmy się na tym, co jest w naszej mocy, a to przede wszystkim: dystans, dezynfekcja, maseczki i szczepionki – mówił.
Morawiecki podkreślał, że najlepszą bronią przeciw koronawirusowi jest szczepionka: – Można powiedzieć, że zdrowie każdego z nas jest w naszych rękach. Zastanawiające, że szczepionka, którą opracowały najtęższe umysły z całego świata budzi większy lęk, niż sam koronawirus – zauważył.
Odnosząc się do zgonów spowodowanych koronawirusem, zwrócił uwagę, że są to w ogromnej większości osoby niezaszczepione: – Dlatego nie miałem żadnych wątpliwości i w ostatnich dniach przyjąłem trzecią dawkę szczepionki – przypomniał.
W podcaście szef rządu złożył też życzenia górnikom z okazji zbliżającej się Barbórki: – Wykonujecie ciężką i niesłychanie ważną pracę. Powiem tradycyjnie, szczęść wam Boże – mówił.
RL/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. archiwum