Około 3 tysiące dzieci w Polsce może mieć poważne wady wzroku, powodowane m.in. chorobami genetycznymi. Takie dane przytacza prof. Katarzyna Nowomiejska z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W porannej rozmowie w Radiu Lublin zdradzała szczegóły projektu badawczego, na który lubelscy okuliści otrzymali ok. miliona złotych.
Program pod hasłem „See my life” zespół prof. Roberta Rejdaka zrealizuje razem z naukowcami z Francji, Niemiec i Włoch. Skupi się głównie na badaniu zwyrodnienia barwnikowego siatkówki.
– W naszym kraju przewidujemy udział 200 dzieci, które chcemy przebadać również we współpracy z psychologami – mówi prof. Katarzyna Nowomiejska. – Będziemy starali się spojrzeć kompleksowo na dzieci z chorobami rzadkimi. To nie tylko zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, ale również inne dystrofie siatkówki, dystrofie plamki, na przykład choroba Stargardta, jaskra wrodzona, zaćma wrodzona. Pacjenci z chorobami rzadkimi borykają się z wieloma problemami, w tym z pewnym wykluczeniem społecznym. Chcemy pomóc tym pacjentom.
Cała rozmowa w materiale wideo
Klinika okulistyki przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie to jedyny ośrodek z Polski, który bierze udział w projekcie. Środki na badania pochodzą z programu Horyzont Europa – budżetu Unii Europejskiej na badania naukowe i innowacje.
KosI / opr. WM
Fot. PrzeG