Radni powiatu chełmskiego zdecydowali, że Liceum Mundurowe w Dubience zostanie zamknięte do 2025 roku. Za głosowało 14 radnych, przeciw 2 przy jednym głosie wstrzymującym się.
– Nie poddamy się i będziemy walczyć – deklarowali uczniowie i rodzice ze szkoły w Dubience. – Chce walczyć, żeby ta szkoła rozwijała się dalej, bo jest warto. Kiedy w życie wejdzie ta uchwała. We wrześniu już nie będzie naboru do szkoły. Moje dziecko jest w pierwszej klasie, więc gdy będzie w czwartej, to czy dla 9 osób będą utrzymywać liceum? Na pewno nie. Nie pozwolimy, żeby tę szkołę zamknęli. Nie damy Dubienki i koniec – mówią rodzice.
– W szkołach w Lublinie czy w Chełmie nie ma takiego zgrania oraz takiego przygotowania do rzeczywistej służby w wojsku – mówi jeden z uczniów.
– Zlikwidowanie szkoły nastąpiło za cenę 200 metrów drogi, bo tyle starosta musi dołożyć. Zlikwidować za tyle szkołę, która funkcjonuje już od 47 lat? To są dziwne sprawy – mówi Marek Bałanda, nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience. – Starosta mówi, że mogę się przekwalifikować. Mam 59 lat i skończone 3 fakultety. Na kogo mam się przekwalifikować? Nie wiem, co ze sobą zrobię.
– Nie było przepływu informacji między organem prowadzącym a młodzieżą i rodzicami –stwirdzał podczas sesji radny Jarosław Wójcicki. – Jeszcze kilka dni temu słyszałem, że rodzice nie wiedzą, iż szkoła ma być wygaszana, tylko mówią o zupełniej likwidacji od września 2022 roku. Myślę, że dlatego dzisiaj jest tyle emocji na sali. Spokojnie dokończycie swoją edukację. Nikt was z tej szkoły nie wygania – mówił do uczniów.
– Szkoła będzie trwać do 2025 roku. W przypadku decyzji o jej wygaszaniu zadziałała ekonomia, doszła do tego demografia. Przyczynił się również poziom nauczania – mówił Andrzej Zając, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Chełmie.
CZYTAJ: Po proteście przeciwko likwidacji liceum w Dubience: rok szkolny rozpocznie się zgodnie z planem
– Bardzo dobrze, że potraficie walczyć o swoje – mówiła do rodziców uczniów liceum w Dubience radna Dorota Łosiewicz. – Nikt nie oszczędza na szkole. Ale jeśli w szkole będzie się uczyło w tym roku 35 uczniów, a mamy zatrudnić 28 osób? Likwidacja tej szkoły wynika nie tylko z czynnika ekonomicznego, ale też i społeczne. Według obliczeń utrzymanie jednego ucznia w szkole w Dubience kosztuje rocznie 36 tys. zł.
– Ciężko jest podejmować taką uchwałę i zamykać szkołę z takimi tradycjami. To, że podejmujemy dziś decyzję nie o likwidacji szkoły, ale o jej powolnym wygaszaniu, sprawia, że nie jest to jeszcze fakt ostateczny, bo jeszcze się można zastanowić – stwierdziła radna Agnieszka Dąbrowska.
– Przyjęcie uchwały oznacza, że rozpoczynamy powolne wygaszanie szkoły – mówi starosta powiatu chełmskiego Piotr Deniszczuk. – Te roczniki, które rozpoczęły naukę, będą miały możliwość jej kontynuacji. Natomiast od przyszłego roku nie będzie naboru. Ta uchwała daje jednak możliwości dalszych negocjacji na linia gmina – powiat. Dalsze utrzymanie liceum po 2025 roku jest możliwe, tylko jeżeli przejmie je gmina. W przeciwnym przypadku zostanie ono wygaszone.
CZYTAJ: Spór zażegnany. Nabór do pierwszych klas w liceum w Dubience zostanie przywrócony [WIDEO]
Podczas sesji obecny był także Arkadiusz Kwieciński – przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Lublinie, który w imieniu wojewody zapewnił, że jeśli gmina Dubienka będzie chciała przejąć szkołę, wojewoda będzie uczestniczył w negocjacjach w tej sprawie.
Liceum Ogólnokształcące im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience kształci młodych żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Działa od 1975 roku. To najstarsze liceum mundurowe na Lubelszczyźnie.
RyK / opr. ToMa
Fot. Karolina Ryniak