Rekompensaty dla przedsiębiorców z gmin objętych stanem wyjątkowym

stan wyjatkowy 2021 09 30 172906 2021 12 02 171324

Już ponad 1,1 mln zł rekompensat wypłacił Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie przedsiębiorcom działającym w gminach, które były objęte stanem wyjątkowym.

Wsparcie jak dotąd otrzymało 16 przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z wprowadzonymi obostrzeniami.

Rekompensaty mogą otrzymać organizatorzy turystyki, właściciele hoteli i gospodarstw agroturystycznych, a także restauratorzy. Rekompensatę otrzymał m.in. pan Wojciech z gminy Konstantynów, który prowadzi gospodarstwo agroturystyczne. – To jest bardzo potrzebne, bo nie mamy w ogóle klientów, gości, a opłaty i wszystkie koszty związane z utrzymaniem obiektu trzeba ponieść – mówi. – Cieszymy się, że mogliśmy skorzystać z takiej pomocy. Wykorzystam te środki na spłacenie bieżących opłat. Gdyby nie to, musielibyśmy brać kredyt albo pożyczać pieniądze od rodziców. Dostałem pomoc za wrzesień, październik i kawałek listopada. Teraz mogę się ubiegać o część listopada i do 2 grudnia.

Do 1 grudnia do urzędu wojewódzkiego wpłynęło 47 wniosków o rekompensaty w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – W tym 28 z obszaru powiatu włodawskiego i 19 z obszaru powiatu bialskiego, z czego 23 zostały zakończone decyzjami na łączną kwotę 1 milion 259 tysięcy 686 złotych 50 groszy. Obecnie rozkład wniosków z podziałem na branże prezentuje się następująco: 19 wniosków to branża hotelarska, 19 – branża gastronomiczna i 9 – branża turystyczna. W przypadku podmiotów prowadzących działalność w zakresie dwóch lub więcej branż objętych prawem do rekompensaty przyjmowano branżą dominującą tę, w której osiągnięto większy przychód.

O rekompensaty mogą też starać się osoby prowadzące wypożyczalnie sprzętu turystycznego. Takie wsparcie otrzymał pan Marek z gminy Sławatycze, który prowadzi wypożyczalnię kajaków i organizuje wycieczki nad Bugiem: – Myślę, że ta pomoc bardzo się przyda po prostu na przeżycie, na doczekanie do kolejnego sezonu. Mam nadzieję, że przepisy pozwolą na uprawianie turystyki kajakowej nad Bugiem. Od kiedy wprowadzono stan wyjątkowy, turyści bali się przyjeżdżać w nasze rejony. Wiązało się to ze stratami, które były duże, ponieważ moja firma jest już renomowaną firmą nad Bugiem. Na szczęście pomoc państwa, która mnie objęła, zrekompensowała te straty. Za każdym razem jak włączam telewizor i obserwuję te wszystkie poczynania, nie mogę do końca uwierzyć, że przyszły sezon będzie owocny.

– Zasada ustalania wysokości rekompensaty wynikająca z ustawy jest następująca: sumuje się przychody z trzech miesięcy – czerwca, lipca i sierpnia – i wysokość rekompensaty to 65 procent średniej przychodów z tych trzech miesięcy – tłumaczy wojewoda Lech Sprawka. – Jeśli chodzi o termin składania wniosków, najbezpieczniej jest złożyć ten wniosek o rekompensatę w ciągu roku od zaistnienia straty w wyniku zaistnienia stanu wyjątkowego.

Stan wyjątkowy został wprowadzony 2 września w 68 przygranicznych miejscowościach Lubelszczyzny i trwał do 30 listopada. Obostrzenia na tych terenach jednak nadal obowiązują, gdyż wprowadzono tam czasowy zakaz przebywania. Zgodnie z rozporządzeniem turyści nadal nie mogą przebywać na tych terenach.

Z zakazu przebywania wprowadzonego w strefach przygranicznych wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym.

MaT/ opr. DySzcz

Fot. Twitter / Mariusz Kamiński / archiwum

Exit mobile version