Blisko 1,7 mln złotych rekompensat wypłacił dotychczas przedsiębiorcom Lubelski Urząd Wojewódzki za straty związane z obowiązywaniem stanu wyjątkowego w miejscowościach przy granicy z Białorusią.
Jak poinformował w środę wojewoda lubelski Lech Sprawka, do 28 grudnia 2021 roku wpłynęło 86 wniosków o rekompensatę, w tym 54 z obszaru powiatu włodawskiego i 32 z obszaru powiatu bialskiego. Większość wniosków dotyczy branży hotelarskiej (36) i gastronomicznej (36), a także turystycznej (14). – W przypadku podmiotów prowadzących działalność w zakresie dwóch lub więcej branż objętych prawem do rekompensaty przyjmowano branżę dominującą, to jest tę, w której osiągnięto większy przychód – zaznaczył wojewoda.
Dotychczas wydano 45 decyzji przyznających rekompensaty na łączną kwotę ponad 1 729 000 zł.
– Trzy wnioski zostały zakończone negatywnymi decyzjami. W jednym przypadku przedsiębiorca prowadził działalność niepodlegającą rekompensacie, chodziło o sprzedaż detaliczną. W dwóch przypadkach przedsiębiorca prowadził działalność na obszarze nieobjętym stanem wyjątkowym. Dotyczyło to miejscowości Janów Lubelski-Osada i Okuninka – wyjaśnił wojewoda, dodając, że dwukrotnie pozostawiono wniosek bez rozpoznania ze względu na nieuzupełnienie braków formalnych.
Jak podano, do tej pory Lubelski Urząd Wojewódzki wypłacił ok. 1 690 000 zł rekompensat dla 36 przedsiębiorców z Lubelszczyzny za straty związane ze stanem wyjątkowym.
Od 2 września do końca listopada 2021 roku, w związku z kryzysem migracyjnym i sytuacją przygraniczną, stan wyjątkowy obowiązywał w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią. Natomiast od 1 grudnia 2021 do 1 marca 2022 r. przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy.
W związku z tym 1 grudnia wprowadzono zmiany w ustawie z 29 września 2021 r. o rekompensacie dla określonych podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym na określonym obszarze województw podlaskiego i lubelskiego. Zmiana ta zobowiązuje wojewodę do przyznania rekompensaty z tytułu czasowego zakazu przebywania, o którym mowa w ustawie o ochronie granicy państwowej.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum