Rekonstrukcje i wystawy. Tarnogród w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek

dsc 5959 2021 12 18 180809

W Tarnogrodzie rozpoczęły się regionalne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Przygotowana została inscenizacja życia codziennego w stanie wojennym i pacyfikacji kopalni Wujek.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Rekonstrukcja wydarzeń z grudnia 1981 roku

– Dziś w sposób szczególny łączy nas wszystkich ofiara dziewięciu górników zamordowanych podczas pacyfikacji Wujka, w tym naszego krajana, Józefa Krzysztofa Gizy – mówi burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec. – To był normalny młody człowiek, który chciał żyć, pracować i miał swoje pasje. Pojechał na Śląsk za chlebem, gdyż w kopalni były dużo lepsze zarobki i perspektywy. Tam zastał go stan wojenny. Był to człowiek żywiołowy i charakterny, sprawy patriotyczne nie były mu obce. 16 grudnia nastąpiła pacyfikacja kopalni Wujek. Zginęło dziewięciu górników, w tym właśnie Krzysztof. Chodzi o to, by pamiętać o historii, o przeszłości, ale myśleć o przyszłości i tak działać dla dobra Polski, by była silna i mocna i by nigdy więcej nic takiego się nie zdarzyło.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wystawa pamiątek stanu wojennego w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury

Jutro (19.12) drugi dzień uroczystości – rozpoczną się o godzinie 9:30 przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury, później zostanie odprawiona msza święta. Następnie zaplanowano przemarsz patriotyczny i złożenie kwiatów przy grobie Józefa Krzysztofa Gizy.

TsF/ opr. DySzcz

Fot. TsF

Exit mobile version