Światowa Organizacja Zdrowia: Mamy konkretne dowody, że Omikron zakaża szybciej niż Delta

img 20210317 182226 2021 12 20 195717

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus oznajmił w poniedziałek, że naukowcy WHO mają już konkretne dowody na to, iż Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż Delta i może łatwiej zakażać osoby zaszczepione.

– Omikron może również zakażać ludzi, którzy przeszli już COVID-19 – powiedział dziennikarzom podczas briefingu w Genewie.

Tezy takie postawili już w ubiegłym tygodniu autorzy badania przeprowadzonego przez londyński uniwersytet Imperial College, z którego wynikało, że wariant koronawirusa Omikron może pięciokrotnie częściej powodować reinfekcję koronawirusem niż Delta. Nie jest też mniej niebezpieczny od tego drugiego szczepu.

Inne badanie, wykonane przez stanowy Uniwersytet Waszyngtonu i szwajcarską firmę Humabs Biomed, wskazało, że szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik V nie chronią przed Omikronem. Skuteczne pozostają jednak preparaty firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer.

Z analizy brytyjskich naukowców wynika, że dwie dawki szczepionek AstraZeneca lub Pfizer zapewniają znacznie niższy poziom ochrony przed Omikronem w porównaniu z wariantem Delta, natomiast dawka przypominająca daje do 75 procent ochrony przed objawową infekcją wariantem Omikron.

WHO ostrzegała już wcześniej, że żaden dotychczasowy wariant koronawirusa nie rozprzestrzeniał się tak szybko jak Omikron.

Światowa Organizacja Zdrowia dodała, że jest za wcześnie, by twierdzić, że wariant Omikron jest łagodniejszy niż inne szczepy koronawirusa. Taką opinię przekazała dziennikarzom Soumya Swaminathan, główny naukowiec WHO. Dodała, że ze względu na wysoką zakaźność Omikronu systemy opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach mogą być coraz bardziej obciążone.

Zdaniem ekspertki, postrzeganie wariantu Omikron jako łagodniejszego niż dotychczasowe może wynikać z oceny wstępnych danych z części Republiki Południowej Afryki, gdzie zakażeni przechodzą infekcję łagodnie. Nie bierze się jednak pod uwagę wysokiego poziomu odporności wśród mieszkańców tych regionów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, przypadki Omikronu podwajają się co 1,5 do 3 dni.

Do tej pory oficjalnie potwierdzono w Polsce 7 przypadków zakażenia ytm wariantem koronawirusa. Wykryto go między innymi u siedmiolatki z Gdańska, która wróciła z matką z Wielkiej Brytanii.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w poniedziałek 20 grudnia, że według najnowszych informacji, ognisko zakażeń Omikronem w Gdańsku rozszerzyło się i będzie więcej przypadków z tego rejonu.

RL / PAP / IAR / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version