ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości Lublin

Technologia na pomoc czytelnictwu. W Świdniku stanął książkomat

13 grudnia 2021 / 18:01
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Dziś obchodzimy Dzień Księgarza. To jedno z najstarszych świąt branżowych, zapoczątkowano je bowiem w dwudziestoleciu międzywojennym.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Książkomat w świdnickiej bibliotece

Jak mówi Katarzyna Dardzińska, która już ponad 20 lat prowadzi antykwariat, ludzie rzadziej korzystają z takich sklepów, jednak nie wpływa to na zainteresowanie książką: – Rynek księgarski, antykwaryczny troszeczkę został poszkodowany w momencie, kiedy do głosu doszły księgarnie internetowe i wszelkiego rodzaju tego typu sklepy, z którymi księgarnie – mówię tu o księgarniach z nowymi książkami – nie mogą konkurować cenowo. A więc jest tutaj nierówność cenowa. Ludzie chętniej zamówią książki z Internetu niż z księgarni, gdzie jest wyższa cena okładkowa. Ale mimo wszystko ludzie jeszcze czytają książki. Jeżeli nawet wśród moich klientów niektórzy przechodzą na elektroniczne formy książkowe, to mówią, że korzystają z nich w podróży, a w domu jednak wolą wziąć tradycyjną książkę.

– Statystyczny Nowak czyta ok. 2-3 książek, natomiast z badań Biblioteki Narodowej wynika, że tylko 42 procent społeczeństwa przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu roku, co i tak jest wynikiem lepszym niż jeszcze kilka lat temu – mówi Paweł Kardybacha z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. – Miejmy nadzieję, że ten trend będzie podtrzymany i niezależnie na jakich nośnikach, z książek będziemy korzystać.

– Już od kilku lat na pierwszym miejscu jest kryminał, zwłaszcza że teraz przeżywamy renesans „kryminału polskiego” – mówi Lidia Głębicka z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. – Oprócz tego ważna jest tzw. literatura obyczajowa, przez niektórych niesłusznie określana mianem literatury dla kobiet.

– Szkoła, poprzez lektury, spowodowała niechęć do czytania książek – mówi jedna z mieszkanek Lublina. – Czytam na bieżąco, dwie trzy na miesiąc – dodaje inna osoba.

– Próbujemy czytelnikom pomóc w dostępie do książek w różny sposób – mówi Piotr Janowski z Biblioteki Świdnik. – Uruchomiliśmy możliwość zamawiania e-booków, udostępniamy kody do ich pobrania, umożliwiamy odbiór książki przez telefon. Jesteśmy pierwsi w województwie jeśli chodzi o książkomat. Jest to urządzenie działające na znanej chyba każdemu zasadzie paczkomatu. Wybieramy książkę w katalogu, określamy miejsce odbioru. Jeśli książka jest dostępna, bibliotekarz wkłada ją do skrytki w książkomacie, a czytelnik dostaje SMS-a z kodem do odbioru i o dowolnej porze dnia i nocy, siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę może odebrać książkę.

– Stoję na stanowisku, że nieważne jaką formę ma książka. Najważniejsze jest to, żebyśmy ją czytali albo jej słuchali. Dzisiejszy świat pozwala nam na odkrywanie książki w rozmaitej formie – audiobooki, ebooki. Najważniejsze, abyśmy czytali – podkreśla Lidia Głębicka.

By wspierać czytelnictwo, księgarnie i biblioteki coraz częściej wychodzą naprzeciw nowoczesnym trendom. W ofercie takich placówek obok książek można też znaleźć ebooki czy audiobooki. 

InYa/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska

Technologia na pomoc czytelnictwu. W Świdniku stanął książkomat
Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
1. Technologia na pomoc czytelnictwu. W Świdniku stanął książkomat
3:10
Tagi: czytelnictwoksiążka
Następna wiadomość

Dwa tunele pomogą rozładować ruch w Terespolu. „To inwestycja niezwykle potrzebna”

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • Patriotyzm w różnych aspektach. Prezentacja niezwykłej monografii w Zamościu
  • Książki i kalendarze z autografami. Dochód zostanie przeznaczony na rzecz lubelskiego hospicjum
  • „Edukacja i zabawa w jednym”. Biblioteka Barwna świętuje urodziny
  • „Książka ma być dla uczniów przyjemnością”. Bibliotekarka z Pliszczyna Nauczycielem Roku
  • Święto reportażu literackiego w Polskim Radiu Lublin [ZDJĘCIA]

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl
https://radio.lublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset