Telemedycyna w opiece okołoporodowej. Lubelska uczelnia opracowała specjalny model

pregnant g67778c22b 1920 2021 12 23 174841

Eksperci z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opracowali telemedyczny model położnictwa, opieki nad kobietą ciężarną i monitoringu jej stanu. Specjaliści podkreślają, że te rozwiązania przyspieszą i usprawnią proces diagnozowania, a także profilaktyki i samego leczenia.

– Szczególny nacisk położyliśmy na objęcie opieką kobiet ciężarnych z terenów wiejskich – mówi prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr hab. Agnieszka Bień. – Przeprowadzone w Polsce kontrole wykazały, że na tych obszarach ograniczony jest nie tylko dostęp do specjalistycznej opieki ginekologiczno-położniczej, ale również edukacja w zakresie przygotowań do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa – mimo iż zgodnie z wytycznymi standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej powinno się to odbywać podczas każdej wizyty począwszy od 21. tygodnia ciąży aż do porodu.

– Każda z naszych pacjentek, która bierze udział w projekcie, ma możliwość skorzystania z telekonsultacji z osobą, która prowadzi ciążę – zaznacza dr Magdalena Korżyńska-Piętas z Zakładu Koordynowanej Opieki w Położnictwie. – Pacjentka jest informowana o możliwości korzystania z rekomendowanych aplikacji dostępnych na rynku. Te aplikacje dotyczą przede wszystkim dolegliwości ciążowych, stylu życia czy aspektów prawnych związanych z macierzyństwem. Dodatkowo pacjentka może korzystać z różnego rodzaju filmów, które symulują rozwój płodu w poszczególnych tygodniach ciąży. 

– Światowa Organizacja Zdrowia szacuje występowanie trudności adaptacyjnych w okresie okołoporodowym u kobiet w postaci baby blue, inaczej zwanego melancholią dnia trzeciego czy smutkami poporodowymi, u blisko 80 procent kobiet w okresie połogu – mówi dr Anna Pilewska-Kozak, kierowniczka Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Nasz projekt zakłada wczesną diagnostykę i profilaktykę depresji w okresie ciąży. W okresie poporodowym kobieta otrzymuje drogą mailową link do Edynburskiej Skali Depresji, wypełnia tę skalę, a następnie wyniki są interpretowane. W momencie wychwycenia jakichkolwiek zaburzeń w sferze psychicznej kobieta jest kierowana do psychologa bądź do psychiatry.

– W ciągu ostatnich lat przeprowadzono wiele różnych badań dotyczących wykorzystania telemedycyny. Wyniki większości z nich dowodzą jej dużego znaczenia – podkreśla dr hab. Agnieszka Bień. – Ma pozytywny wpływ na proces opieki nad pacjentką w okresie okołoporodowym. Wraz z rozwojem technologii, obniżeniem jej kosztów i kosztów jej wdrażania, zasięg jej wykorzystania cały czas wzrasta. Oczywiście wykorzystanie telemedycyny na świecie w opiece okołoporodowej zostało bardzo zintensyfikowane w związku z pandemią koronawirusa.

– Każda z pacjentek do konta pacjentki ma dołączony plan porodu oraz standard opieki okołoporodowej – zaznacza dr Magdalena Korżyńska-Piętas. – W związku z tym jest poinformowana, jakie świadczenia jej przysługują. W terminie porodu każda pacjentka ma możliwość wypożyczenia mobilnego aparatu KTG i przeprowadzenia zdalnego badania kardiotokograficznego. Jeżeli wynik jest nieprawidłowy, jest przesyłany do Medycznego Centrum Telemonitoringu i wynik jest przesyłany zwrotnym SMS-em. Jeżeli zapis jest nieprawidłowy, uruchomione zostają stosowne procedury medyczne, które mają na celu ochronę zdrowia kobiety oraz jej dziecka.

Proponowane rozwiązania zostaną przetestowane w ramach pilotażu w wybranych w drodze konkursu placówkach na terenie całego kraju. Dokładne informacje dotyczące projektu znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia w zakładce Konkursy.

LilKa / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version