„To skok jakościowy”. Rozbudowa dwóch zakładów karnych w Lubelskiem

img 5345 2021 12 04 174228 2021 12 06 175218

Rozbudowuje się Zakład Karny we Włodawie. Wkrótce przybędzie tam niemal 260 miejsc dla osadzonych. Budowa nowego pawilonu została już zakończona. Obecnie trwa jego wyposażanie. To jednak nie jedyna inwestycja służby więziennej w regionie. W Zakładzie Karnym w Krasnymstawie rozpoczyna się budowa pawilonu bliźniaczego do tego we Włodawie.

– Włodawa miała dotychczas nieco ponad 500 miejsc dla osadzonych, teraz dochodzą nowe w nowoczesnym budynku – mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. – Mamy do czynienia ze skokowym wzrostem, jeżeli chodzi o Zakład Karny we Włodawie. Przypominam też, że niedawno została tam również otwarta nowa hala, w której miejsce zatrudnienia może znaleźć nawet do 200 osadzonych. Trwają prace związane z rozbudową kuchni za 350 tys. zł, a kolejna inwestycja to rozbudowa we Włodawie pomieszczeń biurowych, która już zakończy rozbudowę tego zakładu karnego – dodaje wiceminister Romanowski.

CZYTAJ: Budowa nowego pawilonu Zakładu Karnego we Włodawie zakończona

– Mamy jeden z najnowocześniejszych pawilonów w Polsce – podkreśla ppłk Jacek Sankowski, dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie. – 258 osób pojemności, trzy piętra, trzy oddziały penitencjarne. Zapewniamy w tym pawilonie miejsce na działalność kulturalno-oświatową, terapeutyczną, godne pomieszczenia dla funkcjonariuszy i właściwe zabezpieczenie techniczno-ochronne, tak, żeby każdą kategorię osadzonych można tutaj izolować od społeczeństwa – zapewnia ppłk Sankowski.

CZYTAJ: Służba Więzienna się rozwija. Rozbudowa Zakładu Karnego w Krasnymstawie

– Ta inwestycja powiązana jest ściśle z budową hali produkcyjnej, w której w tej chwili w ramach programu „Praca dla więźniów” pracuje około 100 osadzonych, a docelowo może być zatrudnionych 200 lub więcej. Potrzeba zatrudnienia spowodowała konieczność budowy tego pawilonu akurat w tym miejscu – mówi dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Lublinie pułkownik Dariusz Bernat. – Cieszę się, ponieważ rozwój tej infrastruktury pozwoli na to, że wszyscy funkcjonariusze będą pracować w warunkach godnych. Również osadzeni będą mieli godne warunki do odbywania kary i pracy.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa w Zakładzie Karnym we Włodawie

– Mamy tutaj halę produkcyjną kontrahenta zewnętrznego, który wytwarza meble kuchenne, łazienkowe. Ta firma rzeczywiście rozwija się naprawdę dobrze – opowiada ppłk Sankowski. – Poza tym jeszcze musimy zabezpieczać miejsca pracy na zewnątrz, bo w tym momencie mamy podpisane umowy z kilkoma kontrahentami z branży budowlanej oraz z jednym, który zajmuje się utylizacją sprzętu RTV / AGD. Nasi osadzeni jeżdżą do pracy na zewnątrz. Rano wyjeżdżają, wieczorem wracają. Tak jak normalni ludzie, tyle tylko, że w tym czasie również odbywają karę pozbawienia wolności. Ma to naprawdę niebagatelne znaczenie, żeby w trakcie kary osadzony nauczył się pewnej systematyczności i pracy. Żeby mógł spłacić swoje zobowiązania, alimenty i jednocześnie nauczył się pracować. Mamy też osadzonych zatrudnionych tutaj wewnątrz, którzy zajmują się chociażby przygotowywaniem posiłków, sprawami remontowymi, bo jednostka penitencjarna generalnie jest instytucją samowystarczalną.

– Kolejną informacja ważna dla regionu jest to, że została już podpisana ostateczna umowa na budowę podobnego pawilonu, o podobnej wielkości, w Zakładzie Karnym w Krasnymstawie – mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. – Można powiedzieć, że Zakład Karny w Krasnystaw powiększy się o sto procent, bo tam dotychczas liczba osadzonych to ok. 250 osób. Teraz rozpoczyna się budowa kolejnego pawilonu dla prawie 260 osadzonych, plus powierzchnie biurowe, na miejsca terapeutyczne, socjalne.

– To skok nie tylko ilościowy, ale również jakościowy – mówi pułkownik Dariusz Bernat. – Te nowe pawilony to inna jakość, XXI wiek. Większość jednostek penitencjarnych to są jednostki przestarzałe, przedwojenne. Zakład Karny w Krasnymstawie był budowany w 1906 roku. Mamy więc świadomość, w jakich warunkach tam można funkcjonować, a w jakich przyjdzie nam funkcjonować tutaj.

Zakład Karny we Włodawie istnieje od 1971 roku. Jego rozbudowa to koszt ponad 18 milionów złotych, z czego ponad 5 milionów pochodzi z Funduszu Sprawiedliwości. Natomiast zakończenie inwestycji w Krasnymstawie planowane jest na 2023 rok. 

W województwie lubelskim jest osiem jednostek penitencjarnych, w których może przebywać łącznie 4800 osadzonych. Pracuje w nich łącznie 1622 funkcjonariuszy i pracowników. Rozbudowa Zakładów Karnych zwiększy zapotrzebowanie na pracowników służby więziennej.

EwKa / opr. PrzeG

Fot. Ewelina Kwaśniewska

Exit mobile version