W gminie Łuków rozpoczęły się konsultacje w sprawie połączenia Gręzówki, Nowej Gręzówki i Gręzówki-Kolonii. To trzy odrębne administracyjnie miejscowości położone w tym samym sołectwie. Od kilku lat powstają w nich nowe posesje i ulice, ale strażacy, ratownicy pogotowia czy kurierzy dostarczający przesyłki mają problemy ze zlokalizowaniem konkretnych adresów. Sposób na rozwiązanie tych kłopotów znaleźli sami mieszkańcy, którzy na zebraniu sołeckim zasugerowali połączenie miejscowości w jedną Gręzówkę.
Pomysłodawcą połączenia miejscowości jest przewodniczący Rady Gminy Łuków, mieszkaniec Gręzówki Tadeusz Federczyk. Do jego pomysłu przychyliła się rada sołecka. – Takie rozwiązanie rozważane jest od wielu lat – mówi inicjator przedsięwzięcia: – Mamy nieporządek w numerach i trudności ze znalezieniem odpowiedniego adresu. Czasami pojawia się na podwórku samochód szukając adresu, bo są te same numery w obrębie całej naszej miejscowości. Jest na przykład nr 1 w Gręzówce Nowej, nr 1 w Gręzówce i nr 1 w Gręzówce-Kolonii. One oczywiście są administracyjnie oddzielone i stoją znaki, że tu się kończy jedna Gręzówka, a zaczyna druga. Natomiast dla kogoś, kto szybko potrzebuje znaleźć adres, bardzo często zdarzają się pomyłki.
– Jestem za zjednoczeniem, za scaleniem Gręzówki – mówi jeden z mieszkańców. – Ja bym raczej chciała tak, jak jest, bo każdy zna adres, a później trzeba będzie to wszystko zmieniać – dodaje mieszkanka Gręzówki.
W planach gminy jest też uporządkowanie adresów posesji i to niezależnie od tego, czy miejscowości będą scalone: – To tak jak w każdej miejscowości – mówi Tadeusz Federczyk. – Wiele się zadziało przez lata, są podziały działek, pojawiły się nowe działki i generalnie nie ma logiki w kolejności numerów. Ten pomysł wziął się z tego, żeby uporządkować numery. Ale skoro porządkujemy numery, czyli zmieniamy adresy, to czy nie warto pójść dalej, bo i tak trzeba będzie zmieniać adresy w dokumentach?
– W tej chwili trwają konsultacje – mówi wójt gminy Łuków Mariusz Osiak. – Mieszkańcy mają prawo wypowiedzieć się czy chcą czy nie chcą tej zmiany. Jeśli w trybie konsultacji odpowiedź będzie „tak, chcemy”, wówczas uruchamiana jest machina i do końca marca roku 2022 gmina Łuków będzie musiała złożyć wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu podjęcia działań zmierzających do zmiany.
Z jakimi formalnościami dla mieszkańców będzie wiązać się scalenie miejscowości? – Ponad głowami mieszkańców zostaną załatwione sprawy dotyczące ksiąg wieczystych. I tu wielka rola gminy i powiatu – mówi Mariusz Osiak. – Natomiast w prozaicznych rzeczach i czynnościach mieszkańcy będą musieli wykazać się również swoją inicjatywą. Jakieś koszty – nie umiem powiedzieć jakie – będą ponosić wszyscy mieszkańcy. Jeśli chodzi o te zmiany, które wydają się najbardziej istotne, to przede wszystkim są to zmiany związane z kontami bankowymi, żeby pojawić się w banku bądź poinformować bank, w którym mamy to konto, o zmianie adresu. Jeśli chodzi o dowody osobiste, prawa jazdy i inne dokumenty – nie trzeba tego wymieniać, natomiast najwyższe koszty będą ponosić przedsiębiorcy – zmiany numerów kont, REGON, wpisy do KRS-u to będą już te rzeczy, które będą obciążać finansowo.
– Od zawsze jesteśmy jedną miejscowością – podkreśla Tadeusz Federczyk. – Jest jedno sołectwo, jeden sołtys, mamy wspólne zebrania, jest jedna świetlica wiejska, więc stanowimy wspólnotę. Chodzi tylko o to, żeby tę wspólnotę administracyjnie odpowiednio nazwać i traktować.
Konsultacje w sprawie połączenia miejscowości potrwają do końca stycznia.
W ramach konsultacji mieszkańcy otrzymali do wypełnienia ankiety, które można przekazywać do urzędu gminy lub sołtysa.
W Gręzówce, Nowej Gręzówce i Gręzówce-Kolonii mieszka ponad 1300 osób.
MaT/ opr. DySzcz
Fot. Google Maps