Via Carpatia otrzymała imię Lecha Kaczyńskiego. S19 dłuższa o prawie 50 kilometrów [ZDJĘCIA, FILM]

via carpatia 2021 12 16 171731

Droga ekspresowa Via Carpatia otrzymała w czwartek 16 grudnia imię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość połączono z otwarciem dla kierowców 4 nowych odcinków: od Kraśnika do Janowa Lubelskiego oraz od Lublina do Niedrzwicy Dużej. Tablica z informacją, że trasa od czwartku 16 grudnia nosi imię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, została odsłonięta w okolicach Janowa Lubelskiego.

CZYTAJ: Via Carpatia im. Lecha Kaczyńskiego. Oddano do użytku kolejne odcinki S19

W uroczystości wziął udział wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

– Pokazaliśmy, że można rządzić inaczej. A Lech Kaczyński wtedy pokazał, że można prowadzić zupełnie inną politykę, zupełnie przeciwstawną poprzedniej w bardzo wielu dziedzinach. Dotyczyło to również dziedzin związanych w jakiś sposób z dzisiejszym dniem, to znaczy polityki zagranicznej, budowy polskiego bezpieczeństwa energetycznego i powstania planu, żeby integracja państw Europy Środkowo-Wschodniej przybrała także charakter bardzo praktyczny; miała wymiar gospodarczy. Początkowo mówiono przede wszystkim o energetyce, ale później także o drogach, o infrastrukturze. Dziś istnieje wielki plan na przeszło 600 miliardów euro, żeby stworzyć z Międzymorza rzeczywistą całość. Ta droga jest elementem tego planu. To jest przyczyna, dla której ta droga powinna nosić imię Lecha Kaczyńskiego – mówił Jarosław Kaczyński.

– To wielki dzień dla województwa lubelskiego, które wciąż musi gonić inne regiony, jeśli chodzi o stopień zamożności – mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. –To prezydent Kaczyński wskazywał, że to jeden z najważniejszych problemów, z jakimi władza w Polsce musi się uporać. To jeden z tych elementów, który powoduje, iż Polska cały czas nie jest krajem spójnym pod względem społecznym i ekonomicznym. W tym kontekście wskazywał na problem tzw. ściany wschodniej. Trzeba było kolejnych lat, aby wreszcie rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął z determinacją i uporem kwestie wyrównania różnic rozwojowych. Temu służą wielkie projekty infrastrukturalne, takie jak: Via Carpatia; autostrada A2, która dosięgnie wkrótce granicy wschodniej Rzeczypospolitej w Terespolu; drogi ekspresowe S12, S17. To trasy niezwykle ważne dla przyspieszenia rozwoju Lubelszczyzny.

– Via Carpatia ma wkrótce stać się silnikiem przyspieszenia rozwoju gospodarczego regionu – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Dzisiaj oddajemy kierowcom bez mała 50 kilometrów drogi ekspresowej. Zapewniam, że w kwietniu 2022 roku pojedziemy trasą ekspresową między Lublinem a Rzeszowem. Do tego czasu odcinek ten zostanie ukończony w pełni, poza 11 kilometrami przed samym Rzeszowem. W roku 2024 pojedziemy z Lublina do Białegostoku, a na przełomie lat 2025-2026 Via Carpatia w całości od południowej granicy państwa w Barwinku aż do północy będzie gotowa.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie kolejnych odcinków trasy Via Carpatia

ZOBACZ ZDJĘCIA: Nadanie drodze ekspresowej S19 nazwy Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Podczas czwartkowej uroczystości udostępniono kierowcom cztery odcinki drogi ekspresowej S19 między Lublinem a obwodnicą Janowa Lubelskiego o łącznej długości ok. 47 km. Chodzi o odcinki: Lublin – Niedrzwica Duża (12 km), obwodnica Kraśnika (10 km), Kraśnik – Janów Lubelski (18 km), obwodnica Janowa Lubelskiego (6,5 km).

Via Carpatia to międzynarodowy szlak łączący północ i południe Europy. Ma przyczynić się do rozwoju gospodarczego Lubelszczyzny. W naszym regionie będzie liczyć w sumie ok. 200 km. Idea utworzenia szlaku została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Koszt budowy otwartego dziś (16.12) odcinka Via Carpatia to 2,5 mld zł, z czego 1,2 mld to dotacja z Unii Europejskiej. Oddanie do użytku kolejnego odcinka S19 Niedrzwica Duża – Kraśnik planowane jest w 2022 roku.

TSpi / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

 

 

Exit mobile version