Walka z pandemią i ochrona granicy głównymi zadaniami lubelskich terytorialsów w 2021 roku

2lbot podsumowanie2021 1 2021 12 31 185529

Do szeregów 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło w tym roku około 500 nowych ochotników, tym samym zwiększając liczbę żołnierzy do 3,5 tysiąca. Ich głównymi zadaniami była pomoc w walce z pandemią i ochrona wschodniej granicy.

– Rok 2021 to najbardziej intensywny w historii 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Upłynął pod znakiem walki z pandemią SARS-CoV-2 i nowych wyzwań związanych z sytuacją na naszej wschodniej granicy – zaznaczył rzecznik 2 LBOT kpt. Damian Stanula.

W tym roku lubelscy terytorialsi kontynuowali operację „Trwała Odporność” podczas której wspierali państwo w walce z pandemią koronawirusa. Każdego dnia w działania zaangażowanych było ponad 400 żołnierzy OT, którzy wspierali placówki medyczne, sanepidy, szpital tymczasowy w Lublinie, prowadzili punkty wymazowe, transportowali środki ochrony.

– 18 marca w Ministerstwie Obrony Narodowej zapadły ważne decyzje dla bezpieczeństwa naszego regionu – w Chełmie powstanie 19 Nadbużańska Brygada OT, a w Kraśniku batalion lekkiej piechoty w ramach 2 LBOT – przypomniał rzecznik.

W 2021 r. żołnierze 2 LBOT wzięli udział w jednym z największych ćwiczeń Sił Zbrojnych RP pk. DRAGON-21, których celem było doskonalenie współpracy wojsk operacyjnych z WOT i układem pozamilitarnym. W ciągu roku terytorialsi z Lubelszczyzny brali udział również w intensywnych szkoleniach bojowych, przeciwkryzysowch. Doskonalili też umiejętności z ratownictwa wodnego, a zwiadowcy odbyli zgrupowanie o tematyce rozpoznawczej.

W wakacje na terenie woj. lubelskiego dochodziło do wielu niespodziewanych zjawisk atmosferycznych, a terytorialsi byli zaangażowani w usuwanie ich skutków. Przykładowo, ruszyli na pomoc mieszkańcom gminy Wilków, poszkodowanym po przejściu gwałtownej nawałnicy oraz mieszkańcom miejscowości Gózd w powiecie ryckim, którzy ucierpieli w wyniku nawałnicy.

Kpt. Stanula przypomniał, że we wrześniu ruszyła operacja „Silne Wsparcie” na terenach objętych stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią. Terytorialsi z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od samego początku w woj. lubelskim i podlaskim wspierali wojsko i pograniczników w ochronie granicy wschodniej m.in. poprzez patrole na rzece Bug z wykorzystaniem łodzi saperskich, patrole konne, działania bezzałogowych statków powietrznych, obserwacje dzienne i nocne z wykorzystaniem bezzałogowców FlyEye oraz doświetlanie terenów przygranicznych przy użyciu masztów oświetleniowych, a także udzielali wsparcia na terenach objętych zakazem przebywania (kontakt z lokalną społecznością, władzami samorządowymi).

W 2021 r. szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zwiększyły się do 3,5 tys. żołnierzy. W ciągu roku wcielono do brygady około 500 ochotników.

Kpt. Stanula zapowiedział, że w przyszłym roku terytorialsi z Lubelszczyzny nadal będą zaangażowani w ochronę granicy z Białorusią oraz będą wspierać działania związane z walką z koronawirusem. – Dodatkowo oczywiście nasi żołnierze będą realizować szkolenia. Już w styczniu ruszamy ze szkoleniem poligonowym – dodał rzecznik 2 LBOT.

RL / PAP / opr. WM

Fot. nadesłane

Exit mobile version