W Lublinie upamiętniono ofiary niemieckiej akcji wymierzonej w lubelską inteligencję. 23 grudnia 1939 roku o godzinie 17.00 na cmentarzu żydowskim w Lublinie hitlerowcy rozstrzelali 10 więźniów lubelskiego Zamku. Byli wśród nich urzędnicy, prawnicy, nauczyciele.
Pod tablicą na fasadzie urzędu wojewódzkiego poświęconej Jerzemu Albinowi de Tramecourtowi, wojewodzie lubelskiemu z lat 1937-39 złożono kwiaty.
ZOBACZ ZDJĘCIA: 82. rocznica Sonderaktion Lublin: złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Jerzemu de Tramecourtowi
– Kierował obroną cywilną miasta i regionu w pierwszych dniach wojny – przypomniał wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Miał wielkie zasługi w tym zakresie, m.in. zabezpieczenie pewnych dzieł sztuki z Muzeum Lubelskiego, przewiezienie ich do Kazimierza Dolnego. Także był znakomitym wojewodą, kierownikiem administracji rządowej w tym okresie bezpośrednio przedwojennym, jak i w trakcie pierwszych dni wojny. Był jedną z ofiar. Został zamordowany przez Niemców w licznym gronie przede wszystkim inteligencji, jak również aktywnych działaczy politycznych i społecznych z naszego miasta.
Data śmierci i miejsce jego pochówku nie są znane. Dzisiejsze wydarzenie jest symbolicznym upamiętnieniem zamordowanych w ramach akcji Sonderaktion Lublin w czasie II wojny światowej.
TSpi/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Michalski