Wystawę „Życie między dwoma brzegami. Ludowe wierzenia – obrzędy – zwyczaje – praktyki” można od dziś (3.12) oglądać w Zamku w Janowcu.
– Ważnym elementem tej ekspozycji jest woda i wierzenia z nią związane – mówi asystentka muzealna Martyna Czerniak. – Można przytoczyć okadzanie sieci przed pierwszym połowem ziołami święconymi na oktawę Boże Ciała, czyli jest tutaj takie przenikanie się sfery sacrum z profanum. Albo przykład taki, który jest bardzo powszechny, kiedyś czerwony gałganek, dzisiaj czerwona kokardka przy wózku dziecięcym. Kiedyś służył do tego, aby chronić przed czarownicami i mamunami takimi boginkami. Dzisiaj mówi się, że to od uroku albo kolek. Dzisiaj też się spotyka te wszystkie wierzenia magiczne.
W ramach projektu „Oj ty rzeko. Etnografia okolic Janowca nad Wisłą w kontekście ludowych wierzeń i zabiegów magicznych” prowadzone były badania terenowe, spotkania ze świadkami historii oraz konsultacje z ekspertami z dziedziny kultury ludowej. Ich efektem jest wystawa prezentująca wierzenia ludowe i codzienne życie mieszkańców nadwiślańskich wsi i miasteczek z gmin Janowiec i Kazimierz Dolny. Muzeum Nadwiślańskie otrzymało na jego realizację 45 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Jej otwarcie w Spichlerzu z Podlodowa w Zamku w Janowcu dziś o godzinie 13.00.
EwKa / opr. WT / AKos
Fot. mnkd.pl