W niedzielę 12 grudnia wszedł w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu. Dopuszcza on świeckie kobiety do posługi przy ołtarzu – m.in. przygotowania naczyń liturgicznych, a – w razie potrzeby – rozdawania komunii świętej. Dekret opiera się na liście apostolskim papieża Franciszka „Spiritus Domini”, który zmienił treść kanonu o posługach w Kościele.
CZYTAJ: Kobiety dopuszczone do posługi przy ołtarzu. Nowe zasady w polskim Kościele
– Wszyscy jesteśmy ludem Bożym, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy chcą wnieść do Kościoła oprócz swojej osobistej wiary, także swoje talenty – mówi dyrektor wydziału duszpasterstwa kurii metropolitalnej w Lublinie ksiądz Ryszard Podpora. – Papież Franciszek w 2008 roku wysłuchał wołania biskupów zgromadzonych w Rzymie. W czasie tego spotkania oni powiedzieli „Dlaczego my tak odsuwamy kobiety? Czemu łączymy te posługi, jako stopnie do święceń wyższych?” One istniały nawet w Kościele starożytnym jako oddzielne posługi. I to stało się imperatywem do dalszej pracy, żeby już w tym roku powiedzieć „Otwieramy tę posługę, zarezerwowaną tylko dla mężczyzn, dla kobiet”.
Stolica Apostolska obiecała przygotować rytuał ustanowienia lektora i akolity dla osób świeckich. Musi jednak upłynąć trochę czasu nim dokument zostanie przygotowany i przetłumaczony na język polski.
EwKa / opr. WM
Fot. pixabay.com