Województwo Lubelskie zaprezentuje się podczas światowej wystawy EXPO 2020 w Dubaju. Ma być tradycyjnie, ale i nowocześnie.
Losy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Lublin przedstawia nowa monografia wydana przez Państwowe Muzeum na Majdanku. Kolejne rozdziały monografii koncentrują się na losach Żydów, Polaków, więźniów z dawnego ZSRR i osób pochodzących z państw Europy Zachodniej. To pierwsza publikacja, która w sposób całościowy opowiada o losach konkretnych grup więźniów.
CZYTAJ: Książka inna niż dotychczasowe. Hołd dla wszystkich więźniów Majdanka
Zakończył się remont budowlano-konserwatorski Rotundy Zamojskiej. XIX-wieczna dawna działobitnia, zmieniona w czasie II wojny światowej w więzienie Gestapo i miejsce egzekucji, została zabezpieczona i dostosowana do obecnych standardów. To pierwszy taki remont tego miejsca.
CZYTAJ: „To miejsce pamięci i wyciszenia”. Rotunda Zamojska po gruntownym remoncie
Polskie rodziny o niskich dochodach mogą już składać wnioski o dodatki osłonowe w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej. To rekompensata za wysokie ceny energii, głównie gazu.
CZYTAJ: Ogromne zainteresowanie dodatkiem osłonowym. Kto może złożyć wniosek?
Uruchomienie kolejnej, bezpłatnej linii komunikacji miejskiej w Łukowie spotkało się z dużą aprobatą mieszkańców miasta. Linia Ł3 połączyła peryferyjne tereny miasta – to jest ulice Łapiguz i Farfak – z jego centrum.
CZYTAJ: Za darmo z peryferii o centrum. Nowa bezpłatna linia w Łukowie
Mogą trafić na śmietnik, ale mogą być też wykorzystane jako kompost lub ściółka. Mowa o choinkach. Możliwości wykorzystania jest kilka, a dobrze ukorzenione drzewko, które było odpowiedni pielęgnowane, można też posadzić.
CZYTAJ: Co zrobić z choinką po świętach?
Fundacja ASDreamer opracowała „Przewodnik dla osób z ASD: Moje potrzeby – gdzie i jak je zrealizować?”. Przewodnik powstał z myślą o osobach ze spektrum autyzmu czy z autyzmem wysokofunkcjonującym. Pokazuje im, w jaki sposób załatwić najistotniejsze sprawy.
CZYTAJ: Lubelska fundacja opracowała wyjątkowy przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu
Przyszli piloci z Dęblina będą koncertowali w bazach wojskowych na terenie całej Polski. Zespół „Dywizjon”, do którego należy ponad 40 uczniów Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego, rozpoczyna trasę koncertową zatytułowaną „Latające kolędy”. Uczniowie będą podróżowali samolotami wojskowymi i wystąpią ze świątecznym i lotniczym repertuarem w dziesięciu miastach w niecałe dwa tygodnie.
CZYTAJ: „Latające kolędy”. Śpiewający „Dywizjon” rusza w ogólnopolską trasę
Program prowadziła Agata Zalewska.
Fot. Piotr Michalski