W Kocudzy, gdzie ponad 30 lat temu Irena Krawiec założyła zespół śpiewaczy „Jarzębina”, dzieci i młodzież śpiewają gwarą kolędy i pastorałki. Są to trudne teksty wymagające zrozumienia języka dziś brzmiącego nieco archaicznie. Ważne jest to zarówno dla dzieci, ich rodziców, jak i pani Ireny, bo to jest wielopokoleniowa tradycja. Dzięki jej osobistej charyzmie, kreatywności, talentowi organizacyjnemu, śpiewaczemu oraz naturalnym kompetencjom w zakresie kultury tradycyjnej wyniesionym z rodzinnego domu Kocudza stała się ważnym punktem na mapie etnograficznej Polski. Bogate i unikalne dziedzictwo etnomuzyczne Kocudzy jest dziś rozpoznawalne i docenione przez znawców oraz miłośników muzyki z całej Polski i nie tylko.
To, co robi Irena Krawiec, na trwałe wpisało się w pejzaż kultury polskiej, o czym świadczy przyznana w 2003 roku Nagroda im. Oskara Kolberga – „W uznaniu zasług dla kultury polskiej”. Wśród wielu nagród i wyróżnień posiada również medale: Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i medal za szczególne zasługi dla rozwoju Województwa Lubelskiego.
Minister Kultury ostatnio przyznał jej medal Gloria Artis, jak nas zapewnia Stowarzyszenie „Nasz Piast”. Wręczenie odbędzie się podczas XII Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów i Grup Kolędniczych dniach 21-23 stycznia w lubelskim Domu Kultury LSM.
Realizacja akustyczna: Jarosław Gołofit.
Fot. SzyMon / Czesława Borowik