Burze śnieżne z silnym wiatrem i błyskawicami przeszły przez województwo lubelskie. Strażacy odnotowali w związku z tym kilkadziesiąt interwencji. Jak mówi Arkadiusz Wójtowicz, członek Stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz, zimowej burzy z tak dużą liczbą wyładowań elektrycznych nie odnotowano w Polsce w XXI wieku.
CZYTAJ: „Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy”. Duże zniszczenia po burzy śnieżnej w Lubelskiem [ZDJĘCIA]
Piece, które najbardziej zanieczyszczają środowisko, w województwie lubelskim mają być wymienione do 2024 roku. Do tej pory popularne „kopciuchy” wymienialiśmy najczęściej na piece gazowe. Popularność ogrzewania na „błękitne paliwo” może się jednak zmienić ze względu na ostatnie podwyżki cen gazu.
CZYTAJ: Ceny gazu spowolnią wymianę „kopciuchów”?
W Lublinie powstało Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą. To miejsce, gdzie nauczyciele ze szkół ogólnodostępnych będą uczyć się pracy z uczniami potrzebującymi kształcenia specjalnego. Z programu pilotażowego skorzysta 5 szkół i jedno przedszkole z Lublina.
Zalew Zimna Woda w Łukowie zapełnił się w sobotę (15.01) miłośnikami kąpieli w lodowatej wodzie. Światowy Zlot Morsów i sportowe zawody w zimowym pływaniu Area Cup przyciągnął kilkaset osób, które nie tylko korzystały z lodowatych kąpieli, ale też rywalizowały na odlodzonych torach pływackich.
Pięć ognisk choroby i dziesięć dzików zakażonych afrykańskim pomorem świń wykryto w pierwszych dwóch tygodniach tego roku w powiecie opolskim. Chorych zwierząt jest coraz więcej, a koła łowieckie starają się walczyć z tym problemem poprzez redukcję populacji.
CZYTAJ: Ogniska ASF u dzików w powiecie opolskim. Zwierzęta zostaną odstrzelone
Okres wyźrebień rozpoczął się w stadninie koni arabskich w Janowie Podlaskim. Do końca maja na świat przyjdzie ponad 100 źrebiąt.
CZYTAJ: Janowska stadnina wita nowe źrebięta
Blisko stuletni przepis na zupę pejzankę, która gościła m.in. na stołach rezydencji Zamoyskich w Kozłówce, odtworzyły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Kozłówce, Zupa ta otrzymała w 2021 roku nagrodę publiczności w lubelskim etapie konkursu „Polska od Kuchni”. Jadali ją w 1926 roku m.in gen. Sikorski, wojewoda lubelski, biskupi, księża oraz oficerowie I Pułku Ułanów.
CZYTAJ: Magia lubelskich zup. Gospodynie z Kozłówki odtworzyły smak pejzanki [ZDJĘCIA i FILM]
W poniedziałek 17 stycznia rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Na wcześniejszym etapie jest wyleczalny w ponad 99 procentach przypadków.
CZYTAJ: Kluczowa jest wczesna diagnostyka. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Program prowadziła Agata Zalewska.
Fot. Piotr Michalski