W regionie jest ponad 100-procentowy wzrost nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa, w porównaniu do czwartku (13.01) przed tygodniem.
CZYTAJ: Koronawirus: więcej osób w szpitalach. Lubelskie przygotowuje się na V falę
Naukowcy z całej Polski dyskutują o zdrowiu psychicznym w czasie pandemii COVID-19. Na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie odbywa się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa.
CZYTAJ: Wypalenie zawodowe i depresja. Pandemia przyniosła problemy w dziedzinie zdrowia psychicznego
1100 pacjentów trafiło w ciągu roku do poradni pocovidowej w bialskim szpitalu. Poradnia została utworzona w styczniu 2021 roku, na bazie poradni pulmonologicznej i alergologicznej.
CZYTAJ: Powikłania po COVID. W ich leczeniu pomaga poradnia w Białej Podlaskiej
Kłusownictwo to – szczególnie zimą – nadal duży problem leśników i myśliwych. Łupem kłusowników pada wszystko, począwszy od kuropatw, przez zające i dziki po nawet kilkusetkilogramowe łosie. Ostatnio był to ponad stukilogramowy jeleń.
CZYTAJ: „Jeleń umierał w męczarniach”. Za kłusownictwo grozi nawet 5 lat więzienia
Do końca marca 2022 roku zawieszono działalność oddziału pediatrycznego w Powiatowym Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim. Pacjenci kierowani są do szpitala w Bełżycach.
CZYTAJ: Opole Lubelskie na razie bez pediatrii. Co będzie dalej z oddziałem?
Grupa wsparcia dla opiekunów osób chorych na Alzheimera i choroby otępienne powstała w Puławach. To zarówno pomoc psychologiczna jak i praktyczne rady dotyczące opieki nad chorymi.
CZYTAJ: Pomoc dla chorych dla Alzheimera. W Puławach powstała grupa wsparcia dla opiekunów
Mieszkańcy Świdnika znaleźli w swoim mieszkaniu węża. Podejrzewali, że gad prawdopodobnie wydostał się z paczki z butami zakupionymi przez Internet. Na miejsce zostali wezwani wolontariusze Fundacji Epicrates.
CZYTAJ: Wąż uciekinier w świdnickim mieszkaniu. Jak postępować z egzotycznymi zwierzętami?
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. archiwum