27.01.2022 Aktualności Radia Lublin

img 20220126 130327 2022 01 28 001333

Od 12 lutego będzie można składać wnioski o odszkodowanie za działania niepożądane po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Wówczas zacznie funkcjonować rządowy Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych.

CZYTAJ: Niepożądane działania po przyjęciu szczepionki: od 12 lutego będzie można ubiegać się o odszkodowanie      

Młodzież z lubelskich szkół średnich, rodzice oraz nauczyciele doświadczający różnych problemów – szczególnie w trudnym okresie pandemii – mogą korzystać z telefonu zaufania, prowadzonego przez fundację Sempre a Frente. Dyżurują przy nim psycholodzy, socjoterapeuci czy osoby specjalizujące się w interwencjach kryzysowych.

CZYTAJ: „Najważniejsze to słuchać”. Lubelski telefon zaufania nie tylko dla młodzieży

Ekrany akustyczne powstaną, choć tak naprawdę nikt ich nie chce. Taka paradoksalna sytuacja ma miejsce przy Orliku Szkoły Podstawowej nr 4 w Puławach.

CZYTAJ: Ekrany akustyczne za prawie ćwierć miliona złotych. Nikt ich nie chce, ale powstaną

Miało być tysiąc żurawi origami, mają trzy razy tyle. Akcja #szczęściepodajdalej Zamojskiego Domu Kultury zaskoczyła pomysłodawców.

CZYTAJ: Podali dalej szczęście. Ponad 3 tysiące żurawi trafi do zamojskiego szpitala

Radni Lublina zdecydowali o przekształceniu dwóch miejskich przedszkoli i przeniesieniu ich do budynku przy ul. Farbiarskiej, w którym aktualnie mieści się VII Liceum Ogólnokształcące. Uchwały w tej sprawie przyjęto zdecydowaną większością głosów.

CZYTAJ: Lublin: dwa przedszkola trafią do liceum. Radni zdecydowali, rodzice protestują [AKTUALIZACJA]

Najcenniejszy zabytek gotyku w Lublinie – kościół pobrygidkowski – zyskał nowy blask. Podsumowano prace konserwatorskie, które zakończyły się w 2021 roku w tym obiekcie. Odnowiony został m.in. ołtarz, za którym odnaleziono ukryte relikwie prawie 40 męczenników z pierwszych wieków chrześcijaństwa, ale nie tylko.

CZYTAJ: Nowy blask kościoła pobrygidkowskiego. Podsumowano prace konserwatorskie

Blisko dwa lata życia w pandemicznej rzeczywistości spowodowały, że na drugi plan zeszły nasze obawy, co do ewentualnych innych dolegliwości. Wpłynęła zresztą na to znacznie ograniczona dostępność do publicznej służby zdrowia, a w niej – lekarzy innych specjalizacji niż zajmujących się bezpośrednio COVID-em. Najwyższy czas sobie o tym przypomnieć, zwłaszcza, że brak regularnych kontroli może też doprowadzić do nieodwracalnych zmian w rozwoju naszych dzieci. Badania nad tysiącem dzieci jako grupie reprezentatywnej postanowił przeprowadzić prof. Robert Rejdak, szef Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

CZYTAJ: Prof. Robert Rejdak o pracy i nauce zdalnej: Pamiętajmy o regule 3:1

Program poprawadził Ryszard Majewski.

Fot. archiwum

Exit mobile version