Zmarła Barbara Krafftówna. Za najwybitniejszą rolę aktorki uważa się postać aktorki Felicji, którą stworzyła w filmie Hasa „Jak być kochaną” (1962). Zagrała też m.in. barmankę Zosię w „Złocie” (1961), postać Camilli de Tormez w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” (1964) i Jadwigę w „Szyfrach” (1966). Wielką popularność i sympatię widzów przyniosła jej rola Honoraty, którą zagrała w serialu „Czterej pancerni i pies”. Wystąpiła też jako pani Makowiecka, siostra Wołodyjowskiego w „Przygodach pana Michała”. Można było oglądać ją w kabarecie „Pod Egidą” i w „Kabarecie Starszych Panów”. O rolach, ludziach i ciekawości, o tym, jak walczyła o hejnał i dlaczego czasem trzeba włożyć nogi do miednicy z zimną wodą, a zawsze nad sobą pracować, opowiedziała Barbara Krafftówna Remigiuszowi Grzeli, w książce „Krafftówna w krainie czarów”. Ukazała się w 70. rocznicę debiutu scenicznego wielkiej aktorki. Barbara Krafftówna i Remigiusz Grzela byli kilka lat temu gośćmi Grażyny Lutosławskiej w Teatrze Starym. Przywołamy fragmenty tego wieczoru.
W cyklu „Alfabet lubelski”, w którym Jarosław Cymerman i Grażyna Lutosławska wędrują śladami miejsc, osób i zjawisk ważnych dla historii Lublina, tym razem S jak Sztukmistrz z Lublina. Jasza Mazur, tytułowy bohater powieści Isaaca Bashevisa Singera, to magik i akrobata, syn żydowskiego kupca handlującego artykułami metalowymi. Słynął między innymi z tego, że potrafił otworzyć każdą kłódkę i każdy zamek. Dzięki występom dorobił się majątku, w tym pięknego domu pod Lublinem, którym opiekuje się jego żona Estera. Sam autor Sztukmistrza nigdy w Lublinie nie był. Mimo to niektórzy próbują odnaleźć opisywane przez niego w powieści miejsca.
Joanna Bator, Radek Rak, Marek Bieńczyk i Filip Zawada będą gośćmi DDK Węglin w lutym w cyklu przygotowywanym przez Mateusza Nowaka, który będzie czytał fragmenty ich utworów. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” opowiemy o tych literackich wydarzeniach.
A w 308 odcinku słuchowiska „Bazarek” Stanisław idzie na premierę.
Na zdj. Barbara Krafftówna i Grażyna Lutosławska / fot. Mirosław Trembecki