70 etatów czeka w tym roku na nowych funkcjonariuszy w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej. Od kandydatów wymaga się m.in. nieposzlakowanej opinii i niekaralności. W NOSG służbę pełni ok. 3,5 tys. funkcjonariuszy, do których należy ochrona 467 km odcinka granicy w woj. lubelskim.
– W tym roku limit przyjęć do Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej został ustalony na poziomie 70 miejsc. Może on zostać zwiększony, jeżeli będą większe potrzeby – powiedział rzecznik NOSG kpt. Dariusz Sienicki. Jak podkreślił, służba w straży granicznej cieszy się sporym zainteresowaniem. – Co roku chętnych jest kilkakrotnie więcej niż dostępnych miejsc – dodał rzecznik.
Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba z obywatelskim polskim, o nieposzlakowanej opinii, niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Rekrutacja podzielona jest na dwa etapy. Podczas pierwszego przeprowadzana jest wstępna rozmowa kwalifikacyjna i testy psychologiczne. W drugim etapie kandydat przechodzi badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, rozwiązuje testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego oraz przechodzi egzamin ze sprawności fizycznej i kolejną rozmowę kwalifikacyjną. Po ich pozytywnym zaliczeniu adepci przechodzą badania lekarskie, a na ich podstawie komisja lekarska ustala ich zdolność do służby.
Wynagrodzenie funkcjonariusza mianowanego na stanowisko kursanta wynosi od 3 290 do 3 470 złotych netto. Funkcjonariusz po zakończeniu szkolenia i uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminów końcowych w zakresie szkoły podoficerskiej, mianowany jest na stanowisko młodszego asystenta lub kontrolera. Wtedy wynagrodzenie wynosi od 4 310 do 4 720 zł netto.
– Do zadań funkcjonariusza Straży Granicznej należy ochrona granicy państwowej, np. patrolując zieloną granicę oraz kontrola ruchu granicznego, zarówno osób, jak i środków transportu, które przekraczają granicę państwową – przypomniał kpt. Sienicki.
W strukturach Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej pełni służbę około 2,5 tys. funkcjonariuszy, którzy ochraniają odcinek granicy państwowej w województwie lubelskim o długości 467 km, w tym z Republiką Białorusi – 171 km i z Ukrainą 296 km. Odcinek granicy ochraniany przez NOSG stanowi też granicę zewnętrzną Unii Europejskiej i Strefy Schengen.
PAP / RL / opr. AKos
Fot. archiwum