Biłgoraj: powieść Wacława Żmudzkiego wznowiona po ponad 120 latach

dsc 8375 2022 01 18 152342

Po ponad 120 latach wydano ponownie „Bór” Wacława Żmudzkiego. Powieść opowiada o unickim chłopcu, cierpiącym prześladowania ze strony carskiego zaborcy. To jedno z najważniejszych dzieł związanego z Ziemia Biłgorajską wybitnego pisarza, pokazujące codzienność po powstaniu styczniowym.

– Zarówno twórczość Żmudzkiego, jak i jego życie zasługują na przypomnienie i uznanie – mówi członek Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego, Mariusz Polowy. – Wacław Żmudzki urodził się w Rudniku, koło Krasnegostawu. Dzieciństwo i młodość spędził na Ziemi Biłgorajskiej, a całe życie dorosłe i zawodowe związał ze Lwowem, gdzie był dyrektorem Galicyjskiego Banku Kupieckiego. Współorganizował obronę Lwowa w 1918 roku, a jego syn zginął jako Orlę Lwowskie. Żmudzki był przyjacielem m.in. Jana Kasprowicza, Zdzisława Dębickiego i Kornela Makuszyńskiego. Jest autorem zbioru opowiadań i czterech powieści wydawanych w latach 1898-1906, które przez lata uległy zapomnieniu.

Książka wydana została dzięki współpracy Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego i samorządu powiatu biłgorajskiego. Kolportowana jest do bibliotek Lubelszczyzny. Dostępna jest w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju i w sprzedaży internetowej.

TsF / opr. JJ

Fot. nadesłane

Exit mobile version