Ponad 180 gatunków roślin naczyniowych, prawie 40 gatunków ptaków i 15 gatunków ssaków znajduje się w Starym Gaju w Lublinie. To wstępne wyniki przyrodniczej inwentaryzacji dwóch oddziałów lasu, która przeprowadzili ekolodzy na wniosek miasta.
Eksperci stwierdzili, że obszar ten jest ważnym i cennym terenem przyrodniczym, zasługującym na zachowanie w obecnym stanie.
Wyniki wykazały występowanie 36 gatunków mszaków, w tym 5 gatunków chronionych, 36 gatunków ptaków, z czego 31 objętych ochroną gatunkową ścisłą. 1 gatunek nielęgowy – muchołówka żałobna, jest wpisany na aktualną „Czerwoną Listę Ptaków Polski”, a 2 gatunki lęgowe – dzięcioł czarny oraz dzięcioł średni, są szczególnie chronione w Unii Europejskiej.
Badany teren zamieszkuje ponadto 15 gatunków ssaków, w tym 2 objęte ochroną ścisłą i 6 – częściową. Eksperci twierdzą, że wskazuje to na ponadprzeciętną wartość tego siedliska przyrodniczego i dowodzi, że zasługuje ono na ochronę.
Uzyskane wyniki mają zostać wykorzystane w celu ochrony prawnej lasu Stary Gaj i ustanowienia go zespołem przyrodniczo-krajobrazowym.
Stary Gaj, zwany też Starym Lasem, zajmuje powierzchnię 4600 hektarów i jest drugim co do wielkości kompleksem leśnym na terenie Lublina. Dodatkowo część Starego Gaju jest rezerwatem przyrody chroniącym stanowisko brzozy czarnej.
RyK / opr. ToMa
Fot. archiwum